Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać przy zbrojeniu fundamentów?

O czym pamiętać przy zbrojeniu fundamentów?

Fundamenty każdego budynku, niezależnie od jego przeznaczenia, muszą być wykonane z najwyższą starannością. Ich konstrukcja ma bowiem wpływ na trwałość całego obiektu, jego poprawne osiadanie na późniejszym etapie i bezpieczeństwo eksploatacji. Jeden z istotnych elementów to zbrojenie za pomocą odpowiednio dobranych prętów stalowych. Co warto szczególnie wziąć pod uwagę, aby uniknąć błędów?

Dobór prętów zbrojeniowych

Jak sama ich nazwa wskazuje, stanowią podstawowy element zbrojenia fundamentu. Na rynku dostępne są różne klasy stali zbrojeniowej, lecz nie każda z nich będzie właściwa do wzmocnienia ław czy płyt. Wszelkie informacje dotyczące jakości materiału, a także ilości elementów wraz z ich ułożeniem muszą znajdować się w projekcie architektonicznym. Do tego rodzaju prac należy stosować przede wszystkim stal w formie prętów żebrowanych w klasie A-III lub A-IIIN. Z kolei do wykonania strzemion, czyli łączeń wystarczające będą elementy klasy A-I. Odpowiednie produkty można nabyć między innymi w składzie budowlanym Gut-Bud, który znajduje się w Podolszynie. Równie ważny jest też dobór ich średnicy. Do zbrojenia głównego wykorzystuje się detale o średnicy 12-16 milimetrów, z kolei montażowego 6-milimetrowych.

Staranne dozbrojenie naroży

To niezwykle newralgiczny punkt ław fundamentowych, podobnie jak miejsce, gdzie dochodzi do ich krzyżowania się. Nieodpowiednie dozbrojenie lub jego brak nie zapewni ciągłości konstrukcji, a to może skutkować pękaniem ścian ze względu na nierówne przenoszenie obciążeń. W tym celu można wykorzystać dwie metody:

  • ręczne lub mechaniczne zaginanie końcówek prętów głównych do wewnątrz pod kątem 90 stopni;

  • użycie gotowych wyrobów fabrycznie wygiętych w kształt litery „L”. Można je spotkać także pod nazwą prętów kotwiąco-zamykających.

Ponadto, jeśli chodzi o łączenie, to należy również pamiętać o łączeniu elementów po długości na zakład. Jego minimalna długość musi wynosić 40 cm przy prętach żebrowanych i 50 cm w przypadku gładkich.

Posadowienie zbrojenia w wykopie

Konstrukcje siatek zbrojeniowych przygotowuje się na specjalnych ławach zbrojarskich. Dopiero później umieszcza się je w docelowym miejscu na dystansach. To niezbędne do tego, aby z każdej strony zostały zabezpieczone tak zwaną otuliną betonową o grubości co najmniej 50 milimetrów. Chroni ona bowiem pręty zbrojeniowe przed działaniem wilgoci i innych czynników agresywnych wynikających z zagłębienia ich w gruncie. Ponadto na ich trwałość ma wpływ także właściwe przygotowanie elementów przed montażem. Oznacza to, że pręty muszą być pozbawione wszelkich wad fabrycznych oraz zabrudzeń. Wykonanie zbrojenia fundamentów nie jest skomplikowane, jednak wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego lepiej zadanie powierzyć wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Warto pamiętać, że nawet najmniejszy błąd może zaważyć na trwałości budynku, a niekiedy nawet stanowić powód do jego rozbiórki.

Opracowanie:
Podolszyn, Polna 160
tel. 606 663 308
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz