Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się tynki gliniane na elewacji?

Czym charakteryzują się tynki gliniane na elewacji?

Sposób wykończenia elewacji przekłada się na dwie kwestie – estetyczną oraz ochronną. Dobrane materiały nie tylko powinny być dopasowane pod kątem wizualnym do pozostałych elementów architektonicznych, ale również, jeśli chodzi o konstrukcję ścian. Jedną z nietypowych współcześnie metod jest wykorzystanie tradycyjnych i w pełni naturalnych tynków glinianych. Warto zapoznać się bliżej z ich właściwościami.

Jakie zalety ma tynk gliniany?

Glina jest materiałem budowlanym znanym od starożytności i wykorzystuje się ją po dziś dzień - warto chociażby wspomnieć o popularnych cegłach ceramicznych. Na zainteresowanie zasługują także wykonywane z niej tynki, które mogą być przeznaczone zarówno do wykończenia elewacji, jak i ścian wewnątrz budynku. Wystarczy już nałożenie dwucentymetrowej warstwy, aby zauważyć atuty takiego rozwiązania. Produkt ten wyróżnia się wieloma korzystnymi właściwościami, które wynikają z cech samej gliny.

Przede wszystkim jest to surowiec całkowicie naturalny, a więc w pełni bezpieczny dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Tynki gliniane Sprawdzą się więc w budownictwie ekologicznym, ale nie tylko. Charakteryzują je dobre parametry termoizolacyjne, ponieważ w porze jesienno-zimowej kumulują ciepło, latem zaś skutecznie chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Ponadto dzięki regulacji wilgotności, zapobiegają rozwojowi grzybów oraz pleśni na murze. Właściwości antystatyczne natomiast sprawiają, że elewacja pozostanie czysta na dłużej, ponieważ zaprawy ograniczają osiadanie na niej kurzu i pyłu.

Jak nakładać zaprawę na mury?

Jak zostało wspomniane, zastosowanie tynków glinianych nie ogranicza się wyłącznie do biobudownictwa. Równie dobrze prezentują się one we współczesnych stylach architektonicznych. Bez problemu można łączyć je ze ścianami wykonanymi z pustaków, cegieł, betonu, żelbetonu czy drewna. Ważne, aby podłoże nie było wilgotne lub zasolone, ponieważ obniża to przyczepność zaprawy. Z pozoru jej aplikacja nie wydaje się trudna, jednak w tej kwestii należy zaufać doświadczonym fachowcom, na przykład z firmy budowlanej Gut-Bud, znajdującej się w Podolszynie.

Przed nałożeniem materiału na mury, należy odpowiednio przygotować ich powierzchnię – usunąć wszelkie zabrudzenia, nierówności. Istotny etap podczas wykańczania elewacji tą metodą stanowi zbrojenie tynku. W tym celu wykorzystuje się sieczkę słomianą, maty słomiane, trzcinowe bądź tkaniny wzmacniające wykonane z juty czy też lnu. Samo wykończenie powierzchni także może przyjmować odmienne formy, poczynając od idealnie gładkich, aż po faliste, chropowate faktury. Plastyczność materiału pozwala bowiem kształtować go w różnoraki sposób, dając tym samym oryginalny efekt.

Opracowanie:
Podolszyn, Polna 160
tel. 606 663 308
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz