Artykuł sponsorowany

Najważniejsze fazy alkoholizmu

Najważniejsze fazy alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu jest tak poważnym światowym problemem społecznym, że nałóg ten został wpisany na listę chorób cywilizacyjnych, gdzie klasyfikuje się go jako chorobę przewlekłą i nieuleczalną. Jednak nim uzależnienie osiągnie ten krytyczny poziom, mija zazwyczaj sporo czasu, a sama osoba pijąca przechodzi przez kilka faz alkoholizmu, z których każda jest coraz bardziej poważna. Sprawdźmy zatem jakie wyróżniamy etapy choroby alkoholowej?

Ile jest faz alkoholizmu?

Etapy choroby alkoholowej zostały sformułowane przez Elvina M. Jellinka i opublikowane w 1960 roku. Na podstawie swoich obserwacji Zdefiniował on cztery fazy alkoholizmu. Pierwszym jest stadium wstępne, nazywane także fazą prealkoholową. To wtedy alkohol zaczyna być traktowany jako środek relaksacyjny albo podnoszący pewność siebie. Etap ten trwa przez miesiące, a czasami nawet lata. Faza druga ostrzegawcza, inaczej też zwiastunowa pojawia się wtedy, gdy osoba uzależniona sama szuka pretekstu do sięgnięcia po alkohol.

Drugie stadium alkoholizmu to znak, że konieczna jest interwencja i należy natychmiast szukać pomocy. Można ją znaleźć np. w Prywatnej Poradni Leczenia Uzależnień "ANA" z Krakowa, gdzie osoby uzależnione mogą liczyć na wsparcie specjalistów w walce z nałogiem. Natychmiastowe rozpoczęcie terapii jest o tyle ważne, że w przypadku kolejnych etapów choroby alkoholowej, którymi są: faza krytyczna i faza chroniczna uzależniony zaczyna tracić kontrolę nad własnym życiem, a tym samym maleją szanse na skuteczne wyjście z nałogu.

Kiedy uzależniony powinien zacząć terapię?

Wszyscy specjaliści zgodnie twierdzą, że im szybciej osoba uzależniona od alkoholu podejmie leczenie, tym większa jest szansa wygrania z nałogiem. Dodatkowo wczesne rozpoczęcie terapii ogranicza negatywne skutki alkoholu na zdrowie uzależnionego, a te mogą być bardzo poważne i prowadzić do nieodwracalnych zmian w wielu narządach. Niestety czasami bardzo trudno namówić osoby uzależnione na wizytę u specjalisty.

Nie znaczy to jednak, że chory, będący w drugim, trzecim, a nawet czwartym stadium alkoholizmu nie ma żadnych szans w starciu z nałogiem. Zawsze liczy się chęć walki i gdy ta jest odpowiednio silna, to można skutecznie leczyć uzależnienie. Dlatego tak ważne jest przekonanie osób zmagających się z nałogiem o konieczności podjęcia szybkiego leczenia. Dużą rolę odgrywają w tym bliscy uzależnionego, którzy mogą być dla niego motywacją do walki o swoje zdrowie, życie, rodzinę i szczęście.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz