Artykuł sponsorowany

Najczęstsze błędy przy konstruowaniu dachu

Najczęstsze błędy przy konstruowaniu dachu

Dachy w przypadku domów jednorodzinnych budowanych w Polsce, najczęściej konstruowane są z drewna. Choć technologia w tym obszarze nie ulega większym zmianom, to wciąż zdarza się w tym przypadku szereg błędów, które wpływają na pogorszenie solidności, izolacyjności, a także ostatecznego wyglądu wzniesionej struktury. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez dekarzy i jak można ich uniknąć?

Nieodpowiednie drewno

W przypadku inwestorów indywidualnych sporadycznie zdarza się, że z powodu niewiedzy, do budowy dachu mogą oni zamówić drewno, którego jakość będzie niska, co odbije się na solidności całej konstrukcji. Aby tego uniknąć, należy zwrócić uwagę na to, aby liczba sęków nie przekraczała 25% przekroju poszczególnych elementów drewna, a także aby było ono odpowiednio wysuszone. Warto sprawdzić także klasę surowca u danego dostawcy, by mieć pewność co do jego jakości. Problemem jest także niezabezpieczenie drewna, zarówno przed szkodnikami, jak i przed ogniem. Aby temu zapobiec, powinno się zakupić produkt impregnowany ciśnieniowo.

Niefachowe połączenie fragmentów więźby

Przy uzyskaniu trwałej konstrukcji dachu, kluczowe jest właściwe połączenie jej poszczególnych elementów, co zagwarantuje odpowiednie parametry pod względem wytrzymałości. Współcześnie robi się to za pomocą wkrętów lub śrub, choć nierzadko niedoświadczeni dekarze przywiązują do tego elementu zbyt małą uwagę, przez co więźba jest niewytrzymała.

Niewłaściwie wykonana izolacja

Za szczelność dachu odpowiada nie tylko jego wierzchnia warstwa pokrycia, ale także warstwy wewnętrzne, w skład w których wchodzi folia, elementy ocieplenia oraz zabudowa. Jak przyznaje Daniel Wierciński z firmy Dach-Mistrz ważna jest głównie solidność poszycia i to, aby nie zostało ono uszkodzone, gdyż może to doprowadzić do dostawania się wilgoci do budynku.

Nieprawidłowe ulokowanie belek

Kolejnym błędem przy konstruowaniu dachu może być nieoptymalne zamontowanie belek. Przede wszystkim nie mogą one zostać umiejscowione nazbyt blisko ściany szczytowej, gdyż uniemożliwi to zrobienie odpowiedniego ocieplenia na styku ze ścianą. Doprowadzi to do powstania tzw. mostka termicznego, który stanowi miejsce o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła, co skutkuje większą utratą ciepła z domu.
Dach to nie tylko jego zewnętrzna część, którą oglądamy na co dzień. To przede wszystkim odpowiednie skonstruowanie elementów pod spodem, które mają wpływ na solidność i zabezpieczenie całej konstrukcji. Aby mieć pewność, że usługi dekarskie w tym zakresie zostaną przeprowadzone w sposób w pełni fachowy i skrupulatny, powinniśmy korzystać ze wsparcia doświadczonych i przede wszystkim sprawdzonych dekarzy, którzy przywiązują uwagę do detali.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz