Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać przy budowie dachu?

O czym należy pamiętać przy budowie dachu?

Budowa dachu wyznacza zakończenie jednego z etapów wznoszenia domu. W momencie jego powstania mamy do czynienia z budynkiem w stanie surowym zamkniętym, co stwarza jednocześnie możliwość rozpoczęcia kolejnych prac, również wewnątrz. Tak samo, jak pozostałe elementy konstrukcyjne dach ma ogromne znaczenie dla trwałości całego obiektu, dlatego przy jego tworzeniu nie wolno popełnić błędu.

Główne etapy konstrukcji

Dach pełni w budynku rozmaite funkcje. Przede wszystkim chroni wnętrze przed opadami atmosferycznymi i promieniami słonecznymi. Poza tym stanowi element izolacji termicznej czy akustycznej, co jest szczególnie ważne dla pomieszczeń urządzonych na poddaszu. Istotna rola, jaką odgrywa dla funkcjonalności domu, oznacza, że projekt dachu będzie ujęty w projekcie budynku. Powinny tam znaleźć się informacje dotyczące kształtu konstrukcji wraz z dokładnie określonym spadem, rozmieszczenia krokwi, a także ich wymiarów i sposobów łączenia. Określić w nim również należy, gdzie mają znaleźć się okna dachowe oraz jaki materiał wykorzystany będzie jako pokrycie dachowe.

W zakresie tego ostatniego mamy do wyboru wiele możliwości, do najpopularniejszych należą dachówka ceramiczna oraz blachodachówka. Realizację projektu dachu zgodnego z naszymi wymaganiami powierza się firmie, która prowadzi usługi dekarskie. Niekiedy przedsiębiorstwa budowlane mają je w swojej ofercie, ale możemy też zaangażować takie jak SLKS sp. z o.o., które specjalizuje się w konstruowaniu dachów. Kolejne etapy prac obejmować będą:

  • budowę więźby dachowej, czyli drewnianego szkieletu;
  • foliowanie lub deskowanie – pokrycie więźby folią dachową lub warstwą desek;
  • łacenie polegające na przybiciu kontrłat do krokwi i prostopadłych do nich łat dachowych;
  • montaż dodatkowych elementów takich jak rynny, pas nadrynnowy, okap czy okna dachowe;
  • układanie pokrycia dachowego.

Kiedy te prace zostaną zakończone, możemy przejść do ocieplenia poddasza. W tym celu zazwyczaj wykorzystywana jest wełna mineralna.

Błędy, których należy unikać

Jak już zaznaczyliśmy na samym początku, przy budowie dachu należy zadbać o to, by wszystko zostało wykonane prawidłowo. Ma to wpływ nie tylko na późniejszą wygodę i funkcjonalność, ale również nasze bezpieczeństwo. Istotne jest przede wszystkim, by wykorzystywać wyłącznie drewno przeznaczone na konstrukcję więźby dachowej. Tylko ono ma odpowiednie parametry, które pozwolą przenieść obciążenia z pokrycia dachu. Kolejna rzecz to zgodność z projektem, która musi zostać zachowana. Różne materiały stosowane jako pokrycie wymagają różnych konstrukcji, na przykład ciężka dachówka ceramiczna nie może zostać położona na konstrukcji, na której znaleźć się miała blachodachówka. Natomiast mocowania wszelkich elementów konstrukcji dachu powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta wybranego systemu.

Wspomniana również izolacja będzie miała kluczowe znaczenie dla późniejszej użyteczności poddasza. Częstym błędem przy budowie dachów jest stosowanie zbyt cienkiej warstwy wełny mineralnej. Optymalne warunki  zapewnią dwie warstwy materiału. Zwrócić należy też uwagę na szczeliny dylatacyjne. Nie powinny one być węższe niż 2,5 centymetra, ponieważ wtedy poprawna wymiana powietrza będzie niemożliwa. Odpowiednią wentylację zagwarantuje poprawne zamontowanie wszystkich warstw konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz