Artykuł sponsorowany

Nadżerka szyjki macicy – poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia

Nadżerka szyjki macicy – poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia

Nadżerka to schorzenie, które pojawia się u coraz większej liczby kobiet dojrzałych płciowo. Szacuje się że dolegliwość ta dotyka nawet jedną na cztery panie. Nie należy przy tym zapominać, że choć sama w sobie nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla życia pacjentki, nie należy jej bagatelizować, gdyż nieleczona nadżerka może doprowadzić do różnych powikłań lub poważnych stanów chorobowych, w tym także stanów nowotworowych.

Czym jest nadżerka i jakie są jej przyczyny

Nadżerka to obszar zmieniony chorobowo, któremu towarzyszy ubytek tkanki nabłonkowej. Powstaje w śluzówce wyściełającej szyjkę macicy i należy do najczęściej spotykanych schorzeń macicy. Nadżerka przypomina zazwyczaj niewielką czerwoną plamkę na błonie śluzowej narządu o nierównej powierzchni. Schorzenie to zdiagnozować może lekarz ginekolog, w tym także Marek Jawornik dr nauk med. spec. ginekolog, położnik Prywatny gabinet ginekologiczny, podczas standardowego badania ginekologicznego. Warto jednak pamiętać, że nadżerka występować może w trzech odmianach:

  • nadżerka rzekoma (tzw. ektopia) - która powstaje na skutek zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego, na zewnętrznej powierzchni części pochwowej szyjki macicy, nabłonkiem wyścielającym jej kanał. Na pojawienie się tego typu zmian wpływ mogą mieć np. infekcje lub stany zapalne pochwy, przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, ciąża i poród, a niekiedy także inicjacja seksualna. Ektopia jest rozpoznawana znacznie częściej niż nadżerka właściwa i jest zazwyczaj zmianą całkowicie niegroźną,
  • nadżerka prawdziwa (właściwa) - czyli ubytek (ranka) w błonie śluzowej na części pochwowej szyjki macicy, pojawiający się na skutek stanów zapalnych, infekcji bakteryjnej, urazów mechanicznych, zaburzeń hormonalnych lub zmian nowotworowych,
  • nadżerka w stanach przednowotworowych – poprzedzającą zazwyczaj rozwój raka szyjki macicy. Schorzenie tego typu bardzo często wywołane jest zakażeniem wirusem HPV.

Leczenie nadżerki szyjki macicy

W diagnostyce nadżerki kluczowe znaczenie mają przede wszystkim regularne wizyty u ginekologa, a także badanie cytologiczne (badanie materiału pobranego z szyjki macicy) oraz badanie kolposkopowe, polegające na obserwacji szyjki macicy w powiększeniu pod specjalnym mikroskopem. Nie należy przy tym zapominać, że dobór sposobu leczenia nadżerki zależy przede wszystkim od wyniku badania cytologicznego lub kolposkopowego oraz od wieku pacjentki, wywiadu lekarskiego i wielkości zmiany. Do najczęściej stosowanych metod umożliwiających leczenie nadżerki szyjki macicy zaliczyć należy:

  • kriokoagulacja – wymrażanie ciekłym azotem powstałych zmian, gdzie niska temperatura powoduje martwicę nadżerki,
  • elektrokoagulacja – wypalanie nadżerki impulsem elektrycznym o odpowiednim natężeniu. Jest to jedna z popularniejszych metod leczenia, której zaletą jest krótki czas trwania (kilka minut) oraz brak wymaganego znieczulenia,
  • laseroterapia (fotokoagulacja) - polegająca na działaniu na zmienioną tkankę wiązką lasera, co powoduje szybkie odparowanie wody z uszkodzonych komórek, które w rezultacie obumierają, dzięki czemu nadżerka nie może się dalej rozwijać.

Oprócz wymienionych powyżej sposobów leczenia istnieją również chemiczne metody, które jednak wykazują mniejszą skuteczność, a dodatkowo są długotrwałe i wymagają częstych konsultacji z ginekologiem. Nadżerka to schorzenie, którego pojawienie się nie może być bagatelizowane, zaś każda pacjentka ze zdiagnozowaną nadżerką szyjki macicy powinna pozostawać pod stałą opieką specjalisty. Wynika to z faktu, że regularne wizyty u ginekologa pozwalają nie tylko na wyleczenie nadżerki, ale również minimalizują ryzyko pojawienia się innych, niekiedy dużo poważniejszych dolegliwości.              

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz