Artykuł sponsorowany

Na czym polega prowadzenie ciąży przez lekarza ginekologa?

Na czym polega prowadzenie ciąży przez lekarza ginekologa?

Gdy po wykonaniu testu ciążowego dowiadujesz się, że wkrótce zostaniesz mamą, powinnaś jak najszybciej wybrać zaufanego lekarza ginekologa, który zbada Cię i potwierdzi pozytywny wynik, a następnie poprowadzi Twoją ciążę do ostatnich chwil przed porodem. Zadaniem specjalisty jest regularne monitorowanie stanu zdrowia Twojego oraz dziecka, które nosisz, a także wdrożenie odpowiedniej profilaktyki, mającej na celu utrzymanie Was w zdrowiu. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega prowadzenie ciąży i jakie działania obejmuje.

Pierwsza wizyta u ginekologa po wykryciu ciąży

Prowadzenie ciąży zaczyna się już na pierwszej wizycie u ginekologa, który zleca laboratoryjne badania krwi, moczu, wykonuje palpacyjne badanie piersi i brzucha oraz ultrasonografię, dzięki której możliwe jest określenie wieku płodu. W trakcie pierwszego spotkania z Twoim lekarzem prowadzącym otrzymujesz książeczkę (kartę) ciąży, uzupełnianą na bieżąco, zawierającą Twoje dane teleadresowe oraz informacje o grupie krwi Twojej oraz dziecka, planowanym terminie porodu, przyroście wagi, ciśnieniu tętniczym i wykonywanych badaniach.

W placówce medycznej, takiej jak: Prywatny gabinet ginekologiczny lek. med. Kotowska Bożena, specjalizującej się w prowadzeniu ciąży oraz wykonywaniu badań diagnostycznych przy użyciu nowoczesnego sprzętu, uzyskasz szczegółowe wskazówki, jak dbać o siebie i dziecko, jak często odwiedzać poradnię ginekologiczną, a także jakie produkty spożywcze oraz suplementy wprowadzić do diety, by zapewnić maleństwu optymalny rozwój.

Prowadzenie ciąży w 2 i 3 trymestrze

Podczas trwania ciąży lekarz prowadzący spotyka się z Tobą co miesiąc, w trzecim trymestrze zwiększa częstotliwość wizyt, które odbywają się co 2 tygodnie, dzięki czemu możliwe jest szybkie wykrycie wszelkich anomalii, jak na przykład: nagłego spadku wagi czy przedwczesnych skurczów. W drugim i trzecim trymestrze lekarz ginekolog stale monitoruje kondycję Twoją i dziecka, przeprowadza w tym celu badania laboratoryjne oraz 2 badania USG – po jednym na kwartał.

Ostatni trymestr ciąży to czas intensywnych przygotowań do porodu. Lekarz prowadzący udzieli Ci wówczas szczegółowych informacji, dotyczących objawów zbliżającego się rozwiązania oraz przekaże kontakt do położnej. W ostatnich tygodniach przed porodem ginekolog regularnie kontroluje ruchy płodu i za pomocą aparatu kardiotokograficznego (KTG), sprawdza, czy jego serce bije prawidłowo. Jeśli dziecko jest ułożone nieprawidłowo (poprzecznie bądź pośladkowo) lub w wyniku pomiaru miednicy okaże się, że jest ona zbyt wąska, lekarz zaleci wykonanie cięcia cesarskiego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz