Artykuł sponsorowany

Na czym polega spirometria i u kogo przeprowadza się to badanie?

Na czym polega spirometria i u kogo przeprowadza się to badanie?

Choć przyjęło się, że choroby płuc dotykają palaczy, to jednak spirometria jest badaniem zalecanym także osobom, które nie miewają styczności z papierosami. Istnieje wiele innych przesłanek do skierowania pacjenta na badanie czynności płuc. Na czym ono polega, czy jest bolesne i w jakich sytuacjach rekomenduje się jego wykonanie? Wyjaśniamy w poniższym tekście!

Jak wygląda zabieg spirometrii?

Badanie czynności płuc, czyli spirometria, to jeden z głównych elementów profilaktyki chorób pulmonologicznych. Pozwala ono skutecznie zdiagnozować dolegliwości płucne, takie jak choćby astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego narzędzia - spirometru, który przypomina ustnik, przez który pacjent wykonuje głębokie wdechy i wydechy. Badanie jest zupełnie bezbolesne, a przebieg spirometrii niczym nie różni się od spokojnego oddychania pełną piersią. Daje ona jednak pomiary, takie jak:

  • objętość oddechowa,
  • pojemność wdechowa,
  • zapasowa objętość wdechowa,
  • zapasowa objętość wydechowa,
  • pojemność życiowa.

Na tej podstawie ocenia się kondycję układu oddechowego. Spirometria pozwala postawić wstępną diagnozę lub potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia.

Spirometria - przygotowanie i przeciwwskazania

Choć badanie czynności płuc nie jest skomplikowane, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim nie należy przed nim palić, wykonywać intensywnych ćwiczeń ani spożywać obfitych posiłków. Z papierosów i alkoholu najlepiej zrezygnować na min. 4 godziny przed, a ostatni posiłek zaleca się zjeść nie później niż 2 godziny przed badaniem. Warto wybrać luźne ubrania, żeby z łatwością oddychać. Osoby chore powinny odstawić leki na astmę, o czym są informowane już podczas rejestracji.

Mimo bezinwazyjnego charakteru spirometrii, nie każdy może poddać się badaniu. Przeciwwskazaniem są niektóre choroby oczu i niedawne zabiegi okulistyczne. Nie przeprowadza się go u chorych na tętniaka ani u osób mających podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Zrezygnować muszą także osoby, które niedawno przeszły udar lub zawał.

Kiedy i gdzie poddać się spirometrii?

Głównym wskazaniem do spirometrii są zaburzenia pracy płuc lub ich podejrzenie. Wśród objawów skłaniających lekarza do skierowania na badanie wymienia się m. in.:

  • niemijający kaszel,
  • uporczywe duszności,
  • częste infekcje,
  • świszczący oddech,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • palenie papierosów.

Spirometrię często przeprowadza się także u osób chorych na astmę, zapalenie płuc oraz u osób po przeszczepie płuc. Badanie jest wykonywane w wielu przychodniach pulmonologicznych i ogólnych. Jedną z placówek, w których można mu się poddać jest Medicus NZOZ w Sieradzu. Poza samą diagnostyką można tu liczyć na konsultację ze specjalistą. Przeprowadzane są także inne badania, których wyniki mogą stanowić pomoc w ostatecznej diagnozie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz