Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

Co roku, 12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. W Polsce łączymy ten dzień w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, bo święto położnych przypada 8 maja. Zawód pielęgniarki i położnej to zawód zaufania społecznego, bo jego wykonywanie wymaga szczególnej troski i jest kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania całej społeczności. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Symbolika daty

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek obchodzony jest 12 maja nie bez przyczyny. Tego dnia w 1820 r. urodziła się angielska działaczka społeczna i późniejsza twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale. Pomimo arystokratycznego pochodzenia, w wieku 24 lat zdecydowała, że pragnie poświęcić się opiece nad chorymi i chce zostać pielęgniarką. Rozpoczęła naukę zawodu w 1851 r. i już wkrótce objęła stanowisko przełożonej w londyńskim Zakładzie Opieki dla Chorych Dam. Samą placówkę uczyniła niemal wzorcową, a do tego rozpoczęła szkolenie personelu, dbając o jego wysokie kwalifikacje i godną naśladowania postawę moralną.

Florence Nightingale zreformowała także system opieki pielęgniarskiej w brytyjskich lazaretach, organizując ich pracę w trakcie Wojny Krymskiej. To tam stworzyła profilaktykę chorób zakaźnych, tam też spostrzegła, że poza opieką medyczną ranni potrzebują również wsparcia duchowego i emocjonalnego, opieki i troskliwości. Zdobyte doświadczenia pomogły jej nie tylko otworzyć własną i pierwszą w świecie szkołę pielęgniarstwa (nota bene działającą do dziś pod auspicjami King’s College), ale też położyć kamień węgielny pod nowoczesne standardy pracy pielęgniarek. Zdefiniowała i wdrożyła w życie sposoby i metody pielęgnacji chorych oraz poszkodowanych. Uhonorowano ją Orderem Zasługi, a pośmiertnie – postawiono w Londynie pomnik.

Pielęgniarki w Polsce

Pierwsza na ziemiach polskich szkoła pielęgniarstwa powstała w 1895 r. we Lwowie (Lwowska Szkoła Pielęgniarstwa), zaś pierwszy podręcznik do nauki pielęgniarstwa pojawił się w roku 1911. Pielęgniarstwo rozwijało się intensywnie w okresie międzywojennym, to wówczas powstawały szkoły przygotowujące do zawodu, pojawiły się zakładane przez same pielęgniarki ośrodki zdrowia, powstał też samorząd zawodowy. W 1935 roku uchwalono ustawę o pielęgniarstwie. 

Po II wojnie światowej szkolnictwo pielęgniarskie znacjonalizowano i usunięto z niego osoby duchowne. Powstał też szereg pomaturalnych szkół pielęgniarskich, gdzie po 2-letnim szkoleniu i zdaniu państwowego egzaminu można było zdobyć prawo do wykonywania tego zawodu. W 1968 r. wyodrębniono specjalizacje pielęgniarskie, a dziś do wykonywania zawodu uprawnia ukończenie akademii medycznej lub wyższej szkoły zawodowej. Co roku mury uczelni tego typu opuszcza około 5 tys. absolwentek i absolwentów. Obecnie w Polsce przypada średnio 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców. Warunki pracy pielęgniarek do najlepszych więc nie należą: przeciążenie pracą, niskie zarobki i wciąż rosnąca liczba osób wymagających opieki sprawiają, że do wykonywania tego zawodu w kraju brakuje chętnych. Dlatego tym bardziej powinniśmy docenić trud, jaki pielęgniarki wkładają w wykonywanie swoich obowiązków i opiekę nad naszym zdrowiem i życiem. Dziękujemy Wam!

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży