Na czym polega praca w konsultingu?

Na czym polega praca w konsultingu?

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Potrzebujesz pomocy? Zdecyduj się na usługi konsultingowe! Dowiedz się, czym dokładnie jest konsulting. Jakie wyróżnia się jego rodzaje? Na czym polega? Jak rozpoznać profesjonalnego konsultanta? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do jego lektury!

Strony www Strony www

Co to jest konsulting?

Wyraz konsulting to polska odmiana na angielskie określenie consulting. Oznacza doradztwo w zakresie określonym przez klienta. Najczęściej są to firmy, które potrzebują pomocy w danym zakresie i płacą za usługę konsultingową. Są to po prostu porady w kwestii działalności gospodarczej. Co ciekawe, wyróżnić można następujące rodzaje usług konsultingowych: IT, operacyjne, strategiczne, finansowe, podatkowe, personalne, marketingowe.

Na czym polega usługa konsultingowa?

Firmy konsultingowe działają w sposób wszechstronny, nieszablonowy i rozwijający. Praca konsultanta nie jest zadaniowa, ale projektowa. Pozwala to uniknąć rutyny czy braku perspektyw rozwoju. Wymagana jest więc wiedza na temat biznesu klienta. Konsultant szybko przyswaja informacje i myśli analitycznie. Ważne jest zrozumienie tak zwanego big picture. Wskazane jest także analiza wymagań biznesowych i przełożenie tego na produkty projektu.

Rozmaitość projektów, a także ich zakresu i obszarów firmy, jakimi się zajmują, wymaga, aby konsultant był osobą wszechstronną. Nie musi się zatem specjalizować w jednym kierunku. Przykładem mogą być konsultanci SAP, którzy zajmują się wprowadzaniem danych modułów SAP. Ich wiedza jednak podobnie jak zakres działania, nie jest ograniczona. Przykładowo wdrożenie modułu wiąże się z innymi systemami czy procesami, które odbywają się w firmie.

Konsultanci często wyjeżdżają, gdyż spotkania biznesowe rozgrywają się w różnych miastach, a nawet państwach. Godziny pracy są niestandardowe i nie ograniczają się do 8 godzin. Przykładowy dzień z życia osoby zajmującej się konsultingiem obejmuje wizytę u klienta. Przeprowadza tam wywiady z pracownikami konkretnej spółki. Analizuje połączone z projektem dokumenty, a także zlecane jest otrzymywanie dodatkowych danych, które są potrzebne do wydania polecenia. Dokładna analiza zebranych w ten sposób informacji jest przeprowadzana w biurze konsultanta – najczęściej po godzinach pracy klienta.

Jak znaleźć polecane firmy konsultingowe?

Szukasz firmy konsultingowej? Użyj naszej listy i wybierz swoje województwo:

konsulting mazowieckie | konsulting zachodnio-pomorskie | konsulting lubuskie

konsulting dolnośląskie | konsulting opolskie | konsulting śląskie

konsulting małopolskie | konsulting podkarpackie | konsulting lubelskie

konsulting podlaskie | konsulting warmińsko-mazurskie

konsulting kujawsko-pomorskie | konsulting wielkopolskie

konsulting łódzkie | konsulting świętokrzyskie

Po czym poznać profesjonalnego konsultanta?

Chociaż praca w konsultingu jest rozwijająca, to jednak wymaga sporego poświęcenia. Ważne są określone cechy i zdolności. Konsultant powinien się wyróżniać analitycznym umysłem. Analiza sytuacji, która jest wykonana dobrze, jest bazą dla usług konsultingowych. Specjaliści nie tylko gromadzą dane, ale też wyciągają z nich wnioski. Pogłębiają także swoją wiedzę w tej dziedzinie, gdy tego się od nich wymaga. Poza tym konsultant powinien być wszechstronny. Dobrze, aby wciąż rozwijał swoją wiedzę. Ponadto powinien być towarzyski i komunikatywny, gdyż jest to praca z klientami.

Przykładowo konsultant strategiczny powinien być elastyczny, umieć pracować w grupie, być kreatywny i innowacyjny, umieć planować strategicznie oraz rozumieć procesy rynkowe, jak również znać specyfikę konkretnej branży.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz