Artykuł sponsorowany

Na czym polega odbudowa zęba?

Na czym polega odbudowa zęba?

Zęby, zwłaszcza u osób starszych, są niestety podatne na kruszenie się. Niekiedy do uszkodzeń dochodzi w sposób sztuczny, na przykład w wyniku wypadku itd. W przypadku dużych ubytków lub znaczącej zmiany powierzchni kości w jamie ustnej zazwyczaj konieczna jest jej odbudowa. Jak dokładnie przebiega taki zabieg i kiedy jest wskazany? Wyjaśnia nasz ekspert z dziedziny stomatologii.


Protetyka a odbudowa braków zębowych

Odbudowa brakującego zęba to czynność z zakresu szeroko pojmowanej protetyki stomatologicznej. Jest to gałąź stomatologii zajmująca się poprawianiem lub odtwarzaniem właściwego układu zębów oraz odbudową utraconych zębów.

Warto wybrać gabinet, który specjalizuje się w tego typu działaniach – między innymi ze względu na to, że nieprawidłowe uzębienie może doprowadzić do różnych konsekwencji zdrowotnych. Ukruszeń, złamań i ubytków zębów nie wolno lekceważyć, nie tylko ze względów estetycznych.


Odbudowa metodą koron porcelanowych

Bardzo popularnym sposobem na odbudowę zęba jest zastosowanie koron porcelanowych, zaliczanych do uzupełnień protetycznych. Dlaczego akurat porcelana? Ponieważ jest to materiał trwały, a zarazem najbardziej przypominający strukturę i wygląd zęba naturalnego.

Korona ma za zadanie osłaniać zdrowy ząb, a jednocześnie odtwarzać jego uszkodzoną część. Z punktu widzenia pacjenta korona porcelanowa przynosi duży komfort, a w codziennym funkcjonowaniu jest niemalże nieodczuwalna. Odbudowa złamanego zęba polega na osadzeniu gotowej korony na elemencie bazowym.

Dzięki temu można uzupełnić uszkodzony, złamany lub zniszczony ząb w sposób jak najbardziej estetyczny i funkcjonalny dla pacjenta. Bardzo dobrze sprawdzają się na przykład korony porcelanowe na podbudowie metalowej z metali szlachetnych – wyjaśnia ekspert z gabinetu lek. stom. Violetty Adamko.


Co ważne, korona porcelanowa wytrzymuje około 10 lat.


Jak wygląda zabieg?

Wykonanie korony wymaga oszlifowania zęba, co zazwyczaj wymaga wykonania znieczulenia miejscowego. Dobry stomatolog przeprowadzi tę czynność w jak najszybszy i najdogodniejszy dla pacjenta sposób.

Nie warto zwlekać z zabiegiem, zwłaszcza jeśli ubytek jest spory i wpływa nie tylko na estetykę jamy ustnej, ale także na podstawowe czynności fizjologiczne, takie jak spożywanie posiłków.


Kiedy rozważyć rekonstrukcję zęba?

Rekonstrukcję stomatologiczną na pewno warto wdrożyć w momencie, gdy ma się do czynienia z zębem złamanym, pękniętym lub ukruszonym. Pozornie niewielkie uszkodzenie może z czasem ewoluować w coś poważniejszego, a co za tym idzie – zwiększa się potencjalny koszt odbudowy zęba. W takim przypadku liczy się więc szybka reakcja na problem.

W razie niepokojących objawów można skonsultować się ze stomatologiem, który najlepiej jest w stanie określić, czy rzeczywiście zabieg rekonstrukcji zęba będzie niezbędny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz