Artykuł sponsorowany

Na czym polega Metoda Tomatisa

Na czym polega Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa jest metodą treningu słuchowego opracowaną w latach 50. XX wieku. Jej celem jest wspieranie funkcji słuchowej człowieka w ten sposób, by doprowadzić do poprawy koncentracji, kreatywności, rozwoju zdolności lingwistycznych i komunikacyjnych oraz do zwiększenia potencjału człowieka w nauce i rozwoju psychoruchowym. Sprawdźcie na czym ona polega.

O Alfredzie Tomatisie

Profesor Alfred Tomatis to francuski otolaryngolog, który w latach 40. ubiegłego wieku rozpoczął badania nad rolą narządu słuchu. Koncentrował się przede wszystkim na problemie zależności między słyszeniem a tworzeniem głosu oraz produkcją mowy.

-Obserwacje profesora posłużyły mu jako podstawa do sformułowania prawa. Mówi ono o tym, że głos zawiera tylko te częstotliwości, które może odebrać nasz narząd słuchu. Oznacza to, że do prawidłowego kontrolowania głosu i mowy trzeba potrafić słuchać samego siebie. Prawo to nazywa się pierwszym prawem Tomatisa – tłumaczy ekspert reprezentujący CENTRUM TOMATISA.

Z pierwszego prawa Tomatisa wynika także jego drugie prawo, mówiące o tym, że modyfikacja sposobu słuchania prowadzi do zmian w głosie.

Metoda Tomatisa

Metodą Tomatisa nazywa się stymulację audio-psycho-lingwistyczną, która ma na celu usprawnienie czynnego słuchania. Oznacza to, że osoby, u których stwierdzono zaburzenia uwagi słuchowej i lateralizacji słuchowej mogą pracować nad ich poprawą. 

Terapia metodą Tomatisa polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego z pomocą specjalnych słuchawek, które podają dźwięki drogą powietrzną i kostną. W zakres programu takiej stymulacji wchodzi zazwyczaj 60-120 seansów, które przeprowadza się w 3 sesjach (jeden seans to 30-minutowy blok dźwiękowy, dziennie odbywa się więc 4-6 seansów). Pierwsza sesja to tzw. pasywna faza terapii i w jej czasie stosuje się najczęściej muzykę gregoriańską oraz muzykę Mozarta, filtrowaną w specjalny sposób. Kolejne etapy terapii zakładają aktywny udział pacjenta, m.in. poprzez czytanie.

Dla kogo Metoda Tomatisa?

Metodę Tomatisa stosować można zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Terapia ta polecana jest szczególnie dzieciom z zaburzeniami mowy (takimi jak wady wymowy, jąkanie czy opóźniony rozwój mowy), zaburzeniami głosu (w tym chrypkami dziecięcymi pojawiającymi się w wyniku nadużywania głosu) oraz tym z dysleksją. Z dobrodziejstwa tej metody skorzystać powinni także dorośli mający problemy z zaburzeniami mowy i głosu.

Terapia metodą Tomatisa może być także bardzo pomocna w przypadku zaburzeń głosu u osób, które posługują się nim profesjonalnie, a więc u śpiewaków i aktorów (korzystali z niej m.in. Maria Callas czy Gerard Depardieu). 

Oceń artykuł (9)
2.9
Komentarze
Dodaj komentarz