Artykuł sponsorowany

Jak można leczyć przerost migdałków u dzieci?

Jak można leczyć przerost migdałków u dzieci?

Migdałki podniebienne oraz gardłowy są skupiskami tkanki chłonnej. Mogą mieć różną wielkość, a powiększają się podczas infekcji dróg oddechowych. Nieznacznie przerośnięte nie wywołują objawów, jeśli jednak przerost jest zbyt duży, powodować mogą niedrożność nosa oraz trąbek słuchowych. U dzieci choroby migdałków pojawiają się często, a przewlekłe zapalenie migdałków to najczęstszy powód wizyt w gabinecie laryngologicznym.

Objawy przerostu migdałków

Przerost migdałków nie zawsze objawia się w widoczny sposób. Czasem nawet znaczne powiększenie migdałków nie ma żadnych negatywnych skutków dla dziecka. Istnieją jednak pewne symptomy, które wskazują na konieczność podjęcia leczenia w u laryngologa.

Jednym z objawów jest niedrożność nosa, ponieważ powiększony migdałek gardłowy powoduje zamykanie światła nozdrzy od tyłu. Dziecko będzie więc miało problemy z oddychaniem przez nos. Pojawić może się również chrapanie, zwłaszcza w pozycji na wznak. Im większe nasilenie tych zachowań – oddychania przez usta i chrapania – tym większy jest przerost migdałków. Pojawić może się też bezdech nocny, a to prowadzić będzie do niedotlenienia mózgu oraz zmęczenie.

Innym objawem są infekcje górnych dróg oddechowych, występowanie kataru o charakterze śluzowym i ropnym, a ponadto ślinienie się. Pojawić może się ponadto niedosłuch – powodem tego jest ucisk przerośniętego migdałka na trąbki słuchowe.

Diagnostyka i leczenie

Zdiagnozowanie przerostu migdałków wymaga wizyty u laryngologa dziecięcego o specjalności otolaryngologa. Dr Tomasz Woźny prowadzi w Gryficach swój gabinet laryngologiczny, w którym zapewnia kompleksową opiekę laryngologiczną również dzieciom.

Stopień przerostu migdałków oceniany jest na podstawie wypełnianej przez nie przestrzeni gardła. Wyróżniamy tu cztery stopnie przerostu, przy czym w ostatnim migdałki mogą stykać się w linii pośrodkowej gardła, co znacznie utrudnia przełykanie.

Migdałek gardłowy badany jest poprzez badanie fibroskopowe, w którym za pomocą małej kamery wprowadzanej do nosogardła przez nos dziecka. Nie jest ono jednak konieczne, jeśli nie mamy wątpliwości co do przerostu migdałków. Badanie uszu wziernikiem pozwala ocenić wpływ przerostu migdałków na słuch dziecka.

Leczenie przerostu migdałków może przebiegać na trzy sposoby: zachowawczo, farmakologicznie oraz operacyjnie. Jeśli przerost migdałków przebiega bezobjawowo, wystarczyć może obserwacja dziecka i regularne wizyty u laryngologa. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu środków antyalergicznych, obkurczających śluzówkę jamy nosa czy sterydów donosowych zmniejszających przekrwienie. Może obejmować też podanie szczepionek uodparniających.

W przypadku nasilonych dolegliwości konieczne może być leczenie operacyjne, a więc przycięcie lub usunięcie migdałków. Prowadzi to do pozbycia się głównej przyczyny problemów zdrowotnych dziecka i prowadzi do ogólnej poprawy jego stanu. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu lekarz podejmuje po dokładnym przeanalizowaniu przebiegu choroby i skutków dotychczasowego leczenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz