Artykuł sponsorowany

Na czym polega metoda galwanizacji i jakie jest jej zastosowanie w przemyśle?

Na czym polega metoda galwanizacji i jakie jest jej zastosowanie w przemyśle?

Na każdym kroku spotykamy przedmioty, które zostały poddane obróbce galwanicznej. Samo określenie „galwanizacja” również nie jest nam obce, ponieważ dotyczy wielu aspektów naszego życia. Proces ten wykorzystywany jest chociażby w przemyśle, kosmetyce czy fizykoterapii. Jednak, gdyby zapytać pierwszą napotkaną osobę o to, na czym polega metoda galwanizacji, zapewne miałaby ona trudność z podaniem prawidłowej odpowiedzi. Porozmawiajmy więc na temat galwanizacji w przemyśle, bo w tej dziedzinie stosowana jest ona powszechnie!

Galwanizacja – krótka charakterystyka

Galwanizacja to proces, który polega na elektrolitycznym osadzaniu cienkich powłok metali na innych materiałach. Najczęściej obrabia się w ten sposób przedmioty metalowe, poprawiając tym samym ich właściwości. Tworzenie powłok galwanicznych jest możliwe dzięki wykorzystaniu zjawisk elektromechanicznych. Przedmiot, który ma zostać poddany galwanizacji, umieszczany jest w kąpieli galwanicznej. Znajdują się w niej elektrody, pomiędzy którymi przepływa energia elektryczna.

Przedtem jednak przedmiot należy dokładnie oczyścić i odtłuścić, co zagwarantuje równomierne i precyzyjne osadzenie się wybranej powłoki. Dopiero potem można zanurzyć go w roztworze płynu elektrolitycznego. Roztwór ten umożliwia wytworzenie powłoki ochronnej zawierającej w sobie jony metalu powłokowego. Rolę metalu powłokowego może pełnić np. cynk, złoto, nikiel, miedź lub chrom.

Kiedy tylko przedmiot zostanie zanurzony w kąpieli galwanicznej, przez roztwór przepuszcza się prąd stały. W efekcie jony metalu powłokowego trwale otulają materiał umieszczony w wanience. Jak tłumaczy specjalista z firmy Galva – na  dany przedmiot można nałożyć więcej niż jedną warstwę metalu. Dla przykładu, możliwe jest uzyskanie powłoki mosiężnej poprzez osadzenie na materiale warstwy miedzi i cynku.  

Zastosowanie obróbki galwanicznej w przemyśle

Galwanizacja ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Jej podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie metalu poddawanego elektrolizie. Dzięki temu staje się on bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Spójrzmy chociażby na zwykłą stal. Tworzy się z niej liczne konstrukcje np. płoty czy siatki ogrodzeniowe. W kontakcie z wilgocią materiał ten szybko pokrywa się rdzą, co znacząco obniża jego jakość. Jednak gdy wcześniej zostanie poddany obróbce galwanicznej, nic takiego się nie wydarzy.  

Powłoki galwaniczne zwiększają również estetykę metalowych przedmiotów. Przykładem mogą być felgi samochodowe pokryte warstwą chromu. Nie dość, że prezentują się świetnie, to jeszcze są dodatkowo zabezpieczone przed zniszczeniem. To samo możemy powiedzieć o elementach armatury wodnej, centralnego ogrzewania czy złączach. W ich przypadku walory wizualne nie są tak ważne. Wymagana jest natomiast wysoka odporność na trudne warunki pracy. W przypadku elementów stosowanych w przemyśle energetycznym i elektrycznym powłoki galwaniczne zwiększają zdolność danego przedmiotu do przewodzenia prądu.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz