Artykuł sponsorowany

Cynkowanie galwaniczne – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Cynkowanie galwaniczne – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Czy wiesz, że cynkowanie jest uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów, by zabezpieczyć stalowe elementy przed korozją? W związku z tym, galwanizacja, czyli nakładanie powłoki ochronnej na wybrany element,  jest stosowana w wielu branżach przemysłowych. Procesowi temu codziennie poddawane są różnego rodzaju części do aut, materiały budowlane czy też elementy ogrodzeń. Przeczytaj, na czym polega cynkowanie galwaniczne i dowiedz się, jakie są jego zalety.

Kilka słów o cynkowaniu

Cynkowanie to innymi słowy nakładanie na powierzchnię stali, cienkiej powłoki, która ma chronić ją przed rdzą. Warstwa ta może być nanoszona na różne sposoby, lecz największe efekty przynosi metoda galwaniczna. Dzięki niej, poddawane procesowi elementu, zyskują nowe właściwości – zarówno użytkowe jak i estetyczne. Aby zwiększyć efekt, można wykorzystać do tego celu różnego różnorodne pasywacje, takie jak:

  • bezbarwna z odcieniem błękitnym,
  • grubopowłokowa pasywacja transparentna bez Cr+6,
  • grubopowłokowa pasywacja irydująca bez Cr+6.

Warto nadmienić, że cynkowanie galwaniczne znajduje zastosowanie w: motoryzacji, budownictwie, lotnictwie, ogrodnictwie, branży AGD i RTV oraz w elektronicznej.

W jaki sposób nakłada się warstwę galwaniczną?

Nakładanie warstwy galwanicznej polega na zanurzeniu elementu stalowego w elektrolitowej kąpieli, zawierającej cząsteczki cynku. Pod wpływem prądu osiadają one na powierzchni przedmiotu. Element ten jest następnie pasywowany oraz płukany. Dzięki temu nałożona warstwa jest estetyczna i – co najważniejsze – jednolita. Warto zaznaczyć, że profesjonalne przedsiębiorstwa – takie jak Galwa-Kor sp. z o.o. – oferują zazwyczaj dwie metody:

  • bębnową – stosuje się ją głównie w przypadku elementów o niewielkich rozmiarach,
  • zawieszkową – nadaje się ona do dużych elementów, na których nie może powstać żadne – nawet najmniejsze – zarysowanie.

Od czego zależy wytrzymałość powłoki galwanicznej?

Kwestią, nad którą zastanawia się wiele osób, jest wytrzymałość powłoki galwanicznej. Od czego zatem ona zależy? Przede wszystkim jest to powiązane z grubością warstwy cynku. Ogromną rolę przypisuje się także warunkom środowiskowym w jakich znajduje się dany przedmiot stalowy – są to np. temperatura powietrza czy wilgotność. Ryzyko eksploatacji jest znikome, jeśli dany element znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym i klimatyzowanym – wówczas warstwa cynku może wytrzymać nawet ponad 100 lat. Z kolei, im gorsze warunki przechowywania przedmiotu, tym krótszy okres wytrzymałości powłoki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz