Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie ortodontyczne

Na czym polega leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne stosuje się u pacjentów, u których stwierdzono powstanie różnego rodzaju wad zgryzu. Proces leczenia zazwyczaj trwa bardzo długo, ale dzięki użyciu nowoczesnych metod, pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów. Aby dowiedzieć się na czym polega leczenie ortodontyczne, zapraszamy do zapoznania się z tekstem poniżej.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Przyczyn powstawania wad zgryzu u człowieka może być bardzo wiele. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ortodonta z Gabinetu Ortodontycznego Ortodontix we Wrocławiu: Najczęściej powstanie wady zgryzu ma związek z nieprawidłowymi nawykami z dzieciństwa. To właśnie wtedy bowiem kształtuje się układ narządu żucia. Jednak nie wszystkie wady zgryzu mają takie same przyczyny. Wyróżniamy kilkanaście rodzajów wad, których powstanie może mieć związek także z innymi czynnikami, jak np. przebyte choroby w trakcie dzieciństwa czy uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od przyczyn powstania wady zgryzu, którą nasi pacjenci często nazywają po prostu krzywymi zębami, konieczne jest podjęcie się ich leczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku, wady te mogą postępować i mieć bardzo negatywne skutki dla całego  narządu żucia.

Opracowanie planu leczenia ortodontycznego

Leczenie wad zgryzu zawsze rozpoczyna się od konsultacji ortodontycznej. W trakcie takiej wizyty ortodonta przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, mający na celu określenie przyczyn powstałego problemu oraz wskazanie ewentualnych złych nawyków pacjenta, które będzie trzeba wyeliminować.

W trakcie wizyty wykonywane jest również dokładne badanie jamy ustnej oraz pobiera się wyciski szczęki i żuchwy, na podstawie których później wykonuje się modele gipsowe, które dokładnie wykażą z jaką wadą zgryzu w danym przypadku mamy do czynienia, oraz pozwolą na opracowanie odpowiedniego planu leczenia. Oprócz pobrania wycisków w trakcie pierwszej wizyty, lekarz zleca także wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz cefalometrycznego, które obok modeli gipsowych będą podstawą do opracowania planu leczenia.

W trakcie kolejnej wizyty plan jest przedstawiony oraz dokładnie omówiony z pacjentem. W tym momencie poznaje on także plan finansowy całego leczenia.

Przebieg leczenia wady zgryzu

Właściwe leczenie wady odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy dwa podstawowe ich rodzaje: aparaty ruchome oraz aparaty stałe. Aparaty ruchome mają jednak ograniczone zastosowanie, ponieważ nie pozwalają na skuteczne skorygowanie wszystkich rodzajów powstałych wad zgryzu. Stosuje się je niemal wyłącznie u dzieci, u których nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe, i cały czas rozwija się narząd żucia.

Znacznie szersze zastosowanie mają aparaty stałe, które stosuje się u młodzieży oraz u osób dorosłych. Takie aparaty składają się z kilku elementów: zamków, pierścieni oraz elementów ruchomych, czyli łuków ortodontycznych oraz sprężyn i łańcuszków. Do zębów pacjenta przyklejane są zamki, natomiast na zębach trzonowych zazwyczaj montuje się pierścienie. Wszystkie te elementy są ze sobą połączone wspomnianymi elementami ruchomymi, które powodują stopniowe korygowanie powstałej wady zgryzu, poprzez użycie sił o odpowiednio dobranym natężeniu. Najczęściej leczenie ortodontyczne trwa około 2 lat, jednak w bardzo ciężkich przypadkach może się ono wydłużyć. W trakcie leczenia konieczne jest regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie, w trakcie których lekarz ortodonta sprawdza postępy leczenia oraz odpowiednio aktywuje działanie aparatu.

Po zakończeniu noszenia aparatu stałego, pacjent przez jakiś czas musi jeszcze stosować aparat retencyjny, który ma na celu utrzymanie osiągniętych efektów leczenia ortodontycznego.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz