Artykuł sponsorowany

Jak wygląda zakładanie aparatu ortodontycznego?

Jak wygląda zakładanie aparatu ortodontycznego?

Leczenie krzywego zgryzu jest istotne nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Może on powodować trudności w myciu zębów, a przez to zwiększać ryzyko powstawania próchnicy oraz chorób przyzębia. Nierzadko stanowi on także powód wyraźnych wad wymowy. W skrajnych przypadkach może również prowadzić do intensywnych bólów głowy oraz asymetrii twarzy.

Przygotowanie do zabiegu założenia aparatu

Proces leczenia ortodontycznego wymaga sporządzenia wycisku szczęki, który służy do wykonania gipsowych odlewów zębów pacjenta. Na jego podstawie lekarz ortodonta opracowuje model aparatu, tak aby poszczególne zamki uwzględniały kierunek oraz siłę nacisku na każdy ząb osobno, podkreśla ortodonta Beata Kiełczewska. Wykonywane jest także zdjęcie rentgenowskie, które pomaga ocenić stan zdrowia zębów. W razie potrzeby przeprowadza się także ich leczenie, czyli usunięcie kamienia, osadów oraz ubytków. Aparat może być w wyjątkowych przypadkach nakładany również na zęby martwe. Do leczenia za pomocą aparatu nie są przeciwwskazaniem także korony oraz licówki.

Zakładanie aparatu oraz wizyty kontrolne

Czasami tydzień przed zabiegiem założenia aparatu lekarz musi przeprowadzić separację zębów poprzez umieszczenie w wąskich szczelinach gumowych elementów pozwalających na ich rozsunięcie. Przed założeniem aparatu lekarz osusza zęby oraz znieczula jamę ustną. Osuszone szkliwo jest gotowe do tego, aby rozpocząć nakładanie kleju, za pomocą którego lekarz przytwierdza poszczególne zamki oraz druty, które pozwalają je łączyć. Podczas wizyt kontrolnych, które odbywają się około co 4-5 tygodni ortodonta może modyfikować ustawienie aparatu i dostosowywać ucisk, który zamki wywierają na ząb.

Jak postępować po założeniu aparatu?

Założenie aparatu nie jest bolesne, ale przez pierwsze dni jego noszenie może wiązać się z uczuciem dyskomfortu oraz lekką nadwrażliwością zębów i dziąseł. Aparat należy pielęgnować oraz użytkować w sposób zalecany przez lekarza, należy również unikać słodkich potraw, które mogą wpływać na odpowiedni stopień przytwierdzenia zamków. Z tego samego powodu należy zrezygnować z jedzenia bardzo twardych produktów, które mogą powodować odkształcanie aparatu. Leczenie ortodontyczne może trwać nawet trzy lata. Dotyczy to szczególnie dorosłych, u których uzębienie trudniej poddaje się naciskowi oraz modelowaniu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz