Artykuł sponsorowany

Na czym polega gospodarowanie odpadami?

Na czym polega gospodarowanie odpadami?

Utylizacja odpadów to ważny element w dziedzinie ekologii. Jeśli proces ten przebiega w sposób prawidłowy, wówczas nie dochodzi do degradacji środowiska naturalnego. Dlatego tak istotne jest, by gospodarowanie odpadami było wykonywane przez specjalistów w tej dziedzinie. Na czym to polega?

Z jaką firmą podjąć współpracę?

Współpraca w zakresie gospodarowania odpadami nie może dotyczyć przypadkowej firmy. Chcąc mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i zgodnie z prawem, należy postawić na profesjonalistów. W przypadku firmy takiej jak Eco-Service, przedsiębiorstwo przejmuje na siebie pełną odpowiedzialność za wszystkie odpady, które mają zostać poddane utylizacji. Ponadto firma dba o to, by każdy kierowca posiadał przy sobie niezbędne dokumenty, m.in. kartę przekazania odpadu, dokumenty przewozowe ADR (związane z przewozem materiałów uznawanych jako niebezpieczne). 

Dużą przewagę daje posiadanie przez firmę własnej bazy transportowej, a także magazynowej – Eco-Service ma kilkanaście samochodów ciężarowych oraz trzy oddziały z własnym terenem i budynkami. Dzięki temu firma odbierająca odpady nie jest zależna od podwykonawców i zapewnia lepszą jakość – przede wszystkim atutami są terminowość, odpowiednie przygotowanie pojazdów i kierowców do specyfiki transportu odpadów, a ponadto elastyczność w obsłudze. Są to czynniki najważniejsze dla przeciętnego wytwórcy odpadów, który chce podjąć współpracę z właściwą firmą w zakresie gospodarowania odpadami.

Gospodarowanie odpadami – najważniejsze czynności

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach, przez gospodarkę odpadami należy rozumieć  zbieranie, transport, przetwarzanie, nadzór, unieszkodliwianie oraz obrót odpadami. 

W ramach gospodarowania odpadami można wyróżnić szereg czynności, które powinna mieć w swojej ofercie profesjonalna firma utylizacyjna: 

  • kompleksowy odbiór odpadów

W ramach gospodarowania opadami firma utylizacyjna ma obowiązek przeprowadzić odbiór odpadów z zakładów przemysłowych. 

  • niszczenie produktów niespełniających wymagań

To czynność, którą wykonuje się wówczas, gdy przedsiębiorstwo chce pozbyć się w sposób legalny produktów nienadających się do sprzedaży, np. wadliwych lub przeterminowanych. 

  • gospodarowanie odpadami płynnymi

To działanie, które pozwala na przetworzenie problematycznych odpadów pogalwanicznych, wodnych roztworów farb i lakierów, emulsji olejowych oraz innych odpadów wytwarzanych na terenie zakładów przemysłowych. 

  • gospodarowanie odpadami palnymi

Polega na unieszkodliwieniu odpadów przy wykorzystaniu procesów termicznych. W ten sposób neutralizowane są m.in. takie odpady jak: smary i oleje, materiały filtracyjne, farby i lakiery. Warto podkreślić, że niektóre firmy rozdzielają odpady na dwa strumienie, z których pierwszy trafia do przerobu na alternatywne paliwa np. dla cementowni. Drugi strumień to odpady przekazywane do specjalistycznych spalarni odpadów. 

  • rekultywacja

Rekultywacja to gospodarowanie odpadami takimi jak: ziemia z obszarów przemysłowych, materiały rozbiórkowe, formy odlewnicze. 

  • surowce wtórne

W ramach gospodarowania odpadami niektóre firmy utylizacyjne prowadzą zbiórki, sortowanie i belowanie makulatury oraz odpadów opakowaniowych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz