Artykuł sponsorowany

Na czym polega dezynsekcja i deratyzacja?

Na czym polega dezynsekcja i deratyzacja?
Dezynsekcja i deratyzacja to metody zwalczania najczęściej spotykanych szkodników. Szkodniki te roznoszą niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia zarazki oraz niszczą magazynowaną żywność i konstrukcje budynków oraz instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. O tym, na czym dokładnie polegają obie metody i jakich szkodników dotyczą, przeczytasz w naszym artykule.

Deratyzacja

Deratyzacja to proces polegający na zwalczaniu szkodników, jakimi są gryzonie. Przy użyciu tej metody procesowi likwidacji najczęściej poddawane są szczury i myszy, występujące zarówno w pomieszczeniach, jak i na terenach zewnętrznych. Deratyzacja, w zależności od potrzeb i warunków, może być przeprowadzana na różne sposoby. Do najpopularniejszych sposobów należą:

  • Deratyzacja chemiczna,

w której stosowane są środki chemiczne, mające właściwości trujące. Obecnie przez wzgląd na nowoczesne rozwiązania, metoda ta może być stosowana szerzej aniżeli miało to miejsce w przeszłości. Dzięki specjalnym „karmnikom”, substancja chemiczna, która się w nich znajduje, nie stanowi bowiem zagrożenia dla ludzi, w szczególności zaś dzieci.

  • Deratyzacja mechaniczna,

w przypadku której stosowane są różnego rodzaju konstrukcje, stanowiące pułapki mechaniczne na gryzonie. Pułapki są projektowane w taki sposób, aby skutecznie wabić gryzonie, a następnie je unieszkodliwiać. Obecnie najpopularniejsze rozwiązania stanowią pułapki takie jak gilotynki, chwytacze i specjalnie skonstruowane klatki. W sytuacjach, w których populacje gryzoni są bardzo liczne, stosuje się wszystkie metody jednocześnie.

Niezależnie od zastosowanej metody, należy pamiętać, aby regularnie kontrolować rozstawione pułapki lub substancje chemiczne. Martwe gryzonie należy bowiem jak najszybciej usuwać z pułapek oraz uzupełniać „karmniki” nowymi środkami chemicznymi.

Dezynsekcja

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy, świadczącej usługi dezynsekcji i deratyzacji, Insekt w Warszawie:

Dezynsekcja to metoda mająca na celu usunięcie wszelkiego rodzaju owadów, znajdujących się w pomieszczeniach. Metoda ta obejmuje wszystkie rodzaje szkodników: owady latające, biegające i pełzające. Najczęściej niepokojące nas szkodniki to muchy, pluskwy, rybiki i prusaki. Przy zachowaniu wszystkich stosownych zaleceń dezynsekcja może zostać przeprowadzona w każdym pomieszczeniu.

Dezynsekcję można przeprowadzić na kilka sposobów:

  • Metodą opryskową,

czyli przy użyciu oprysków z roztworów wodnych zmieszanych z preparatami owadobójczymi. Podczas gdy woda wyparowuje, środek owadobójczy pozostaje i powoduje, że owady są eliminowane. Jest ona jedną z najpopularniejszych metod, gdyż pozwala na zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych.

  • Metodą żelową,

która polega na tym, że owady spożywają trujący dla nich żel, umieszczany przez specjalistów w miejscach, w których się gromadzą i najczęściej przebywają.

  • Metodą opryskową drobnokropelkową ULV,

działającą w sposób zbliżony do metody opryskowej. Różnica polega jedynie na tym, iż tutaj używane są specjalne urządzenia ULV, które skraplają roztwór, a tym samym umożliwiają mu dotarcie do słabo dostępnych miejsc.

  • Metodą gazową,

czyli metodą polegająca na rozpylaniu w pomieszczeniach specjalnych gazów. Gazy te się rozprzestrzeniają i eliminują szkodliwe owady. Metoda gazowa charakteryzuje się wysoką skutecznością, jednakże posiada jedną wadę, mianowicie po jej zastosowaniu należy wyłączyć pomieszczenie z użytku na określony czas.

  • Metodą fizyczną,

która jest już ostatnią i polega, podobnie jak w przypadku deratyzacji mechanicznej, na rozstawianiu różnego rodzaju pułapek na owady. Najczęściej stosowane są pułapki klejowe. Metoda fizyczna zazwyczaj stanowi metodę uzupełniającą do wszystkich innych, wymienionych powyżej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz