Jak pozbyć się kreta?

Jak pozbyć się kreta?

Kret tępi szkodniki, które niszczą rośliny. Jednak w ogrodzie czy na działce może być problemem i narobić szkód. Warto zabezpieczyć się przed jego obecnością. Jeżeli pojawił się już w ogrodzie, można go skutecznie spłoszyć. Dowiedz się, jak wypłoszyć kreta i jak założyć w ogrodzie specjalną siatkę, dzięki której unikniemy nieproszonego gościa.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak głęboko kopie kret?

Kret europejski ma znakomity słuch, ale kiepski wzrok. Jego łapy są masywne i przypominają łopaty. Większość życia przesiaduje on pod ziemią i tworzy tunele. Kopanie w ziemi umożliwia mu zdobycie pożywienia. Ssak ten dziennie jest w stanie wykopać prawie trzynaście metrów podziemnego korytarza – niekiedy ich głębokość sięga nawet do poziomu wód gruntowych. Może on zatem zrobić spore szkody w ogrodzie.

Jeżeli zauważysz kreta, działaj szybko. Pamiętaj przy tym, że zwierzę to ma również zalety. Warto zdobyć o nim informacje, aby spojrzeć na małego gościa przychylniejszym okiem – przeczytaj o zaletach kreta.

Jak wypłoszyć kreta?

Aby skutecznie przepłoszyć tego ssaka, warto wiedzieć, za czym on nie przepada. Nie lubi on pewnych zapachów, do których zaliczyć można wonie takich roślin jak bazylia, czosnek, aksamitka, czarny bez oraz żywotnik.  Nie lubi też zapachu ryb. Wszelkiego rodzaju wibracje oraz hałasy także nie są dla niego komfortowe.

Można spróbować wkopać w ziemię wiatrak lub wbić w korytarz pręt z plastikową butelką. Jeżeli chcemy postawić na profesjonalizm, w sklepach możemy znaleźć odstraszacze kretów, które emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości od 400 do 1000 Hz – dzięki takiemu rozwiązaniu zwierzę nie ma szansy przyzwyczaić się do tego dyskomfortu i zaczyna szukać bardziej przyjaznego miejsca do życia, z dala od naszego ogrodu.

Istnieje także możliwość zamontowania w tunelu pułapki na kreta. Wtedy żywego kreta samodzielnie przenosi się w inne miejsce, gdzie może on spokojnie, nie przeszkadzając nikomu kontynuować swoje krecie zajęcia. Pamiętaj jednak, że tego typu klatki należy sprawdzać trzy razy dziennie.

Przemiana materii kreta jest błyskawiczna. Brak pożywienia już przez dziesięć godzin oznacza dla niego śmierć głodową. Dlatego, jeżeli kret wpadnie w naszą pułapkę, musimy działać szybko, aby nie zrobić mu krzywdy.

W ostateczności, jeżeli wszystkie sposoby wypłoszenia kreta zawiodą, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Nie musisz się wtedy przejmować i podejmować coraz to nowe próby pozbycia się ssaka – wystarczy jeden telefon.

Jak zakładać siatkę na krety?

Najlepiej działać zanim pojawi się problem. Istnieją metody, dzięki którym w twoim ogrodzie nie zacznie grasować kret. Wystarczy założyć specjalną siatkę na krety. Ona zabezpieczy grunt przed ssakiem, a ten nie będzie miał jak wejść do naszego ogrodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ominą nas wszystkie szkody związane z obecnością kreta.

Siatki te produkowane są z tworzywa sztucznego lub metalu. Jeżeli chcemy zdecydować się na metalową siatkę, musimy wiedzieć, że są one droższe. Siatka stanowi skuteczną zaporę dla kreta. Umieszcza się ją pod trawnikiem lub pod rabatami.

Montaż takiej siatki nie jest skomplikowany. Należy włożyć ją na głębokość dziesięciu centymetrów pod trawnikiem (pod rabatami będzie to trzydzieści centymetrów). Pamiętaj, żeby zawsze układać ją z dziesięciocentymetrowym zakładem. Warto dodatkowo zamocować zabezpieczenie specjalnymi kotwicami oraz kołkami. Następny krok to zakopanie siatki. Praca ta będzie trudniejsza, jeżeli już mamy trawnik i dopiero wtedy będziemy chcieli założyć zabezpieczenie przed kretami.  Wysiłek jednak się opłaci, zatem warto go podjąć.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Adam P.
Adam P.
26.06.2019
Nam to krety cały piękny trawnik zniszczyły. Butelki i wiatraki to się nie sprawdziły a klatka to mało praktyczna bo mieszkamy na dużym osiedlu domków jednorodzinnych i jakoś sobie nie wyobrażam codziennych wycieczek z kretem za miasto. U nas to sprawdziły się woreczki ze specjalnie dobraną psią sierścią Kunagone wtykane do kretowisk. Nie dość, że tanie to i szybko rozwiązały problem.

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży