Artykuł sponsorowany

Maluch u dentysty – kiedy rozpocząć leczenie stomatologiczne dziecka?

Maluch u dentysty – kiedy rozpocząć leczenie stomatologiczne dziecka?

Chociaż zęby mleczne wypadają, to ich stan ma duże znaczenie dla zdrowia dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, żeby malucha odpowiednio wcześnie zabrać do dentysty. W jakim momencie życia dziecka należy po raz pierwszy wybrać się z nim do stomatologa? Na co powinien zwracać uwagę odpowiedzialny rodzić? Odpowiedzi znajdziecie w tym krótkim poradniku.

Pierwsza wizyta – zanim dziecko skończy dwa latka

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się bardzo wcześnie. Lekarze zalecają, by do stomatologa zapisać malucha po raz pierwszy między 18-tym a 24-tym miesiącem życia. Ważne oczywiście, by znaleźć wcześniej gabinet, który przyjmuje tak młodych pacjentów. Leczeniem stomatologicznym dzieci zajmuje się na przykład gabinet Ortodent.

Dlaczego pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się tak wcześnie? Ponieważ na tym etapie rozwoju dziecka lekarz będzie już mógł stwierdzić, czy występują jakieś wady zgryzy Dodatkowo, w dobrych gabinetach dziecko badane, co pozwala wykryć pierwsze zmiany próchnicowe. Na kolejną wizytę powinniśmy zabrać dziecko już za pół roku.

To ważne także z perspektywy tworzenia zdrowych przyzwyczajeń. Jeśli dwulatek pójdzie po raz pierwszy do dentysty i przekona się, że to nic strasznego, to lepiej będzie dbać o jamę ustną w kolejnych latach swojego życia, a to może ochronić go przed próchnicą i innymi poważnymi chorobami.

Tak częste wizyty u dentysty pozwalają szybko reagować na wszelkie niebezpieczne zmiany w naszej jamie ustnej. Pozwalają też na skuteczne przeprowadzanie rożnych zabiegów prewencyjnych.

Działania prewencyjne

U małych pacjentów można przeprowadzić różne zabiegi, które będą chronić ich mleczne zęby przed rozwojem próchnicy. Niestety, higiena jamy ustnej jest przez Polaków zaniedbywana – dlatego ponad 99 procent z nas ma próchnicę. Jeśli chcemy ochronić przed tym przykrym problemem swoją pociechę, możemy poprosić dentystę o wykonanie lakowania i lakierowania. Taki zabieg jest bardzo prosty i bezbolesny. Na obszary, w których wykryto zmiany próchnicowe nanoszony jest specjalny preparat zabezpieczający przed dalszym rozwojem próchnicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i pomaga przyzwyczaić dziecko do kontaktu z dentystą.

A kiedy do ortodonty?

Na wczesnym etapie rozwoju dziecka ewentualne problemy ze zgryzem wykrywa się w gabinecie dentystycznym. Jeśli wiemy, że zęby naszego dziecka nie rosną w sposób prawidłowy, musimy zaplanować także wizytę u ortodonty. Tego lekarza dziecko powinno pierwszy raz odwiedzić mając 7 lat. To pierwszy moment, w którym można rozpocząć leczenie ortodontyczne. Na takim etapie można dokonać korekcji zgryzu małoinwazyjnymi metodami leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz