Artykuł sponsorowany

Mączka rybna w żywieniu zwierząt hodowlanych

Mączka rybna w żywieniu zwierząt hodowlanych

Każdy rolnik chce, by jego zwierzęta miały jak największą wartość. Zapewnić mogą to dobrze dobrane, sprawdzone pasze. Muszą one przede wszystkim zawierać dużą ilość białka oraz ważnych dla rozwoju substancji odżywczych. Mączka rybna stanowi jeden z nielicznych produktów pochodzenia zwierzęcego, którym można karmić trzodę oraz drób. Jest to istotne, ponieważ przy samym karmieniu zbożami zwierzętom może brakować aminokwasów.

Czym jest mączka rybna?

Mączkę rybną wykorzystuje się od wielu lat. Powstaje ona w wyniku przerobu całych ryb – jednego gatunku lub kilku, np. łososia, makreli, pstrąga, śledzia, szprot oraz flądry, albo przerobu odpadów przetwórstwa rybnego takich jak kręgosłupy, głowy, wnętrzności, łuski czy płetwy. Surowce te poddaje się działaniu wysokich temperatur, dzięki czemu pozbywa się z nich większości wody. Ponadto zabieg ten gwarantuje czystość mikrobiologiczną przetwarzanego produktu. Mączka rybna zawiera od 45 do 75% białka, a jego dokładna zawartość procentowa zależy od wykorzystanego surowca oraz od technologii produkcji.

Warto wybierać te produkty, które mają jak najwięcej białka – przekonuje specjalista z firmy Rolpako sp. z o.o., której siedziba mieści się w Przechlewie w województwie pomorskim. Zaletę mączki stanowi fakt, że białko to jest lekkostrawne oraz zawiera ważne aminokwasy egzogenne, wśród których można wyróżnić treoninę, metioninę, lizynę oraz tryptofan. Pasza ta ma również bardzo dużą wartość energii metabolicznej, dzięki temu, że zawiera tłuszcz. Znaleźć można w niej liczne substancje odżywcze, których przykładem mogą być związki mineralne: wapń, fosfor, magnez, witaminy z grupy B oraz witaminy A, D i E, które są ważne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania zwierząt hodowlanych.

Co daje żywienie mączką rybną?

Oprócz zawartości wymienionych wyżej cennych składników mączka rybna ma jeszcze wiele innych zalet. Dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi i smakowi zachęca zwierzęta do jedzenia, powodując, że przybierają one na masie. Co więcej, pasza ta ma wpływ na zachowanie świń – powoduje, że są one mniej agresywne i skłonne do kanibalizmu, co jest szczególnie częste, gdy zwierzęta trzymane są na małych powierzchniach. Należy pamiętać, żeby na około 2-3 tygodnie przed ubojem zaprzestać karmienia mączką, ponieważ może to powodować rybi zapach mięsa. Również w przypadku drobiu mączka ma wpływ na rozwój zwierząt. Przy karmieniu ptaków nie można zapominac o przestrzeganiu zalecanych dawek, ponieważ może wystąpić sytuacja analogiczna do mięsa świń.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz