Artykuł sponsorowany

Lecznica dla zwierząt domowych i gospodarskich – Gabinet Weterynaryjny Grzegorza Przybyłowicza

Lecznica dla zwierząt domowych i gospodarskich – Gabinet Weterynaryjny Grzegorza Przybyłowicza

Lekarz weterynarii pracuje w swoim gabinecie i przyjmuje małe zwierzęta domowe, natomiast do większych zwierząt hodowlanych dojeżdża na miejsce. Mogą to być wizyty kontrolne, pobranie próbek do badań laboratoryjnych, szczepienia, znakowanie oraz inseminacja zwierząt. Kiedy należy zabrać swojego pupila do weterynarza? Na czym polega leczenie niepłodności u zwierząt?

Inseminacja – co to właściwie oznacza dla zwierząt?

Tylko lekarz weterynarii może podejmować się leczenia niepłodności u zwierząt. Jest to pierwsza z prób, którą wykonuje się po przeprowadzeniu niezbędnych badań laboratoryjnych nasienia i narządów rodnych u samca oraz samicy. Inseminacja polega na sztucznym wprowadzeniu nasienia dawcy do komórki jajowej zwierzęcia. Kiedy lekarz podejmuje się inseminacji? Zwykle, gdy stwierdzone zostają wady wrodzone narządów rodnych lub inne nieprawidłowości w ich budowie. Weterynarz Grzegorz Przybyłowicz podejmuje się leczenia niepłodności u zwierząt  oraz zajmuje się szczepieniami i znakowaniem młodych w stadzie.

Rozród zwierząt jest ważny dla właścicieli gospodarstw hodowlanych bydła i trzody chlewnej, dlatego najczęściej na stałe współpracują z lekarzem weterynarii, który uczestniczy także przy trudnych porodach. Zazwyczaj wystarcza pomoc gospodarza, jednak kiedy dochodzi do zakleszczenia lub poród trwa zbyt długo, weterynarz odbiera go, a w razie potrzeby na miejscu przeprowadza oczyszczanie dróg oddechowych i ocenia stan zdrowia zwierzęcia.

Rejestracja nowonarodzonych zwierząt

Każde zwierzę w stadzie powinno zostać zgłoszone do rejestracji w biurze powiatowym ARiMR w określonym czasie:

  • bydło –  do 7 dni

  • świnie – niezwłocznie, lecz przed opuszczeniem stada

  • kozy i owce – do 180 dni

Zwierzęta hodowlane posiadają swój indywidualny numer rejestracyjny, aby każde z nich można było łatwo zidentyfikować. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydaje paszport. Tam znajdują się informacje o numerze zwierzęcia i jego rodziców oraz dane właścicieli stada, z którego zwierzę pochodzi. Znakowanie zwierząt to tzw. kolczykowanie i polega na przymocowaniu tabliczki z numerem identyfikacyjnym zwierzęcia w jego uszach. W przypadku świń numer można wytatuować na uszach lub grzbiecie.

Zwierzęta domowe otrzymują swoją książeczkę, zaraz po pierwszej wizycie u weterynarza. Tam zapisuje się informacje o wszystkich szczepieniach i leczeniu. W przypadku zwierząt domowych, inseminację przeprowadza się najczęściej u rasowych psów i kotów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz