Artykuł sponsorowany

Leczenie bezsenności – udaj się na wizytę do psychiatry

Leczenie bezsenności – udaj się na wizytę do psychiatry

Bezsenność może być wywołana różnymi czynnikami. Niekiedy powoduje ją schorzenie somatyczne, choć w większości przypadków podłożem jest zaburzenie psychiczne. Bezsenność towarzyszy osobom uzależnionym, cierpiącym na depresję czy też tym, którzy doświadczają apatii lub nerwicy. Może ona być też wywołana nadmiernym stresem i nieodpowiednią higieną snu. Zanim jednak sięgniemy po ogólnodostępne leki nasenne, warto skonsultować swój stan zdrowia w gabinecie psychiatry.

Objawy bezsenności oraz jej przyczyny

Przyczyn bezsenności może być wiele. Niekiedy jest ona związana z przewlekłymi chorobami, w tym schorzeniami somatycznymi, a najczęściej pacjenci na nią cierpiący powinni szukać przyczyn problemów ze snem w zaburzeniach psychicznych. Bezsenność często pojawia się bowiem przy depresji, zespołach lękowych, nerwicy, a także przy ekspozycji na ciągły stres. Może ją wywołać również sytuacja w rodzinie – śmierć bliskiej osoby, traumatyczny wypadek czy problemy finansowe. Jest też pochodną uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy też leków, a wiele przypadków bezsenności to po prostu nieprzestrzeganie zasad higieny snu. Czym zaś objawia się bezsenność?

Bezsenność to nie tylko problem z zasypianiem w nocy, ale także przedwczesne wybudzanie się nad ranem czy częste wybudzanie w ciągu nocy. Stan ten zaburza rytm okołodobowy, a to prowadzi to skrajnego wyczerpania pacjenta. Staje się on rozdrażniony, apatyczny, osłabiony i często rozwija się u niego depresja. Przewlekła bezsenność prowadzi też do problemów z koncentracją i może być skutkiem utraty wagi lub też szybkiego tycia. Brak regularnego snu przez kilka tygodni czy kilka miesięcy jest zaś niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Organizm nie może się bowiem zregenerować, a to wpływa na cały układ immunologiczny. Osoba cierpiąca na przewlekłą bezsenność gorzej może przechodzić grypę czy przeziębienia.

Jak walczyć z bezsennością?

Walka z bezsennością na własną rękę nie jest rekomendowana z wielu przyczyn. Przede wszystkim źle dobrane leki mogą pogłębić stan lub doprowadzić do uzależnienia się od nich. Podobnie jest w przypadku przerwania farmakoterapii czy psychoterapii. To one są narzędziem walki z bezsennością, ale przynoszą pozytywne rezultaty tylko w przypadku regularnych spotkań z psychiatrą. Ten po zapoznaniu się z danym przypadkiem i po odkryciu źródła bezsenności może przepisać leki pochodne benzodwuzepiny czy też leki nasenne nowej generacji tzw. Z-leki. W niektórych przypadkach należy zażywać farmaceutyki przeciwdepresyjne o działaniu uspokajającym i poprawiającym jakość snu. Ważne jest przy tym to, aby dawkować leki według wskazań lekarza, nigdy nie przekraczając dobowego limitu. Środki nasenne wpływają bowiem na zdolność człowieka do prowadzenia samochodu i są silnie uzależniające. Czy można zatem obejść się bez farmakoterapii?

Farmakoterapia pod czujnym okiem psychiatry jest w pełni bezpieczna i bardzo skuteczna, co nie znacz tego, iż nie ma innych form walki z bezsennością. Lekarz Marek Fanslau i inni doświadczeni psychiatrzy prowadzą również psychoterapie i terapie relaksacyjne. To one pozwalają na stałe uporać się z problemem. Wprowadzanie się w stan relaksu jest ważne przy insomni. Psychiatrzy rekomendują również pacjentom dbanie o prawidłowy poziom cukru we krwi, zdrową dietę, aktywność fizyczną, a także o prawidłowe ciśnienie. Najlepsi specjaliści są też gotowi pomóc w leczeniu bezsenności u dzieci, w tym eliminowanie problemu z nocnym moczeniem kilkulatków. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz