Artykuł sponsorowany

Korzyści z ogrzewania pelletem

Korzyści z ogrzewania pelletem

Przy wyborze źródła ogrzewania do budynku mieszkalnego czy użytkowego coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na kwestie związane z dostępnością paliwa i kosztem jego zakupu, lecz także na sprawy dotyczące ekologii oraz możliwości czystego spalania. Rozważając różne typy urządzeń grzewczych, coraz więcej osób decyduje się na kotły opalane pelletem drzewnym. Sprawdźmy, jakie korzyści może przynieść takie rozwiązanie.

 

Pellet – co to takiego?

Pellet to materiał opałowy wytwarzany z naturalnego drewna. Ma postać niewielkich granulek w kształcie podłużnych wałeczków. Są one bardzo spoiste, nie kruszą się i nie łamią. Drobno zmielone drewno jest formowane pod dużym ciśnieniem bez użycia żadnych szkodliwych chemikaliów. Dzięki takiej formie pellet drzewny może być używany w piecach z zasobnikami i podajnikami automatycznymi, co bardzo ułatwia  obsługę i sprawia, że uzupełnianie poziomu paliwa jest mało uciążliwe.

 

Pellet jest rodzajem biomasy, czyli odnawialnego surowca energetycznego produkowanego z roślin. Do wytwarzania pelletu używa się specjalnie hodowanych w tym celu gatunków roślin energetycznych oraz pełnowartościowych pozostałości po obróbce drewna. Dzięki temu z jego powstawaniem nie wiąże się żadna dodatkowa strata dla środowiska naturalnego, ponieważ plantacje są stale odnawiane, a uprawiane rośliny rosną bardzo szybko   – wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego piec.com.pl, specjalizującego się w dostarczaniu przyjaznych środowisku kotłów centralnego ogrzewania i akcesoriów do nich.

 

Pellet drzewny ma wysoką wartość energetyczną, która może wynosić około 19 MJ/kg. To wynik, który oznacza, że z materiału opałowego tego rodzaju możemy uzyskać pokaźną porcję ciepła. Warto przy tym pamiętać, że pellet spalany w optymalnie dobranej, wysokiej temperaturze pozostawia niewielką ilość popiołu.

 

Pellet drzewny – ekologia i wygoda

Ogrzewanie pelletem drzewnym to bardzo udane połączenie troski o środowisko naturalne oraz dużego komfortu dla użytkowników. Spalanie pelletu sprawia, że nie są zużywane zasoby paliw kopalnych. Jednocześnie nowoczesne kotły opalane pelletem emitują do atmosfery znikome ilości ubocznych produktów spalania. Wszystkie urządzenia tego typu spełniają wyśrubowane normy dotyczące poziomu emisji wg obowiązujących od 2020 roku zaleceń EkoDesign. Co ważne mają one także wysoką efektywność również przy pracy z mocami mniejszymi niż nominalne. Oznacza to, że są oszczędne i ekologiczne w każdych warunkach.

 

Pellet drzewny to materiał opałowy, który przy dosypywaniu do kotła nie pyli i nie brudzi. Można go łatwo przechowywać w niewielkich workach, co dodatkowo chroni go przed wilgocią, uszkodzeniami i sprawia, że zachowuje wszystkie swoje parametry użytkowe.

 

Kotły opalane pelletem mają bardzo precyzyjne możliwości regulacji i wiele rozwiązań dbających o optymalne warunki spalania. Dzięki temu mogą pracować bardzo wydajnie, a zużycie paliwa jest na niskim poziomie. W połączeniu ze stosunkowo niską ceną i dużą dostępnością czyni to z pelletu drzewnego bardzo korzystną propozycję.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz