Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo przygotować drewno palenia w kominku?

Jak prawidłowo przygotować drewno palenia w kominku?

Trzaskające drwa w kominku, to z pewnością jeden z najmilszych widoków podczas jesienno-zimowych wieczorów. Jednakże taki efekt można uzyskać wyłącznie przy dobrej jakości materiale opałowym. To z kolei zależy od stopnia jego zawilgocenia oraz sposobu składowania. Właśnie na te dwie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę, przygotowując się do sezonu grzewczego.

Suszenie opału

To jeden z najważniejszych etapów przygotowania drewna. Nie można bowiem spalać świeżego materiału ze względu na zbyt dużą w nim zawartość wody. Wilgotność takiego opału wynosi nawet 70%, co sprawia, że nie da się uzyskać dobrych efektów grzewczych. Takie drewno bardzo się dymi, źle się pali, a regularne wykorzystywanie niesezonowanych szczap może doprowadzić do uszkodzenia kominka oraz przewodów spalinowych. Stąd też bez względu na to, czy będą to gatunki liściaste, czy też iglaste muszą zostać najpierw wysuszone. Taki proces nazywa się sezonowaniem i może on trwać nawet 2 lata. Co ważne, materiał musi zostać pocięty na mniejsze kawałki, ponieważ w przeciwnym razie wilgoć nie będzie w stanie dobrze odparować, a drewno zacznie gnić od środka. Optymalna wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Bez problemu jednak istnieje możliwość zakupu wysokiej jakości już wysuszonego opału, chociażby w firmie Drewnex, który znajduje się w miejscowości Piecowice.

Składowanie drewna

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne suszenie, niebagatelne znaczenie ma odpowiednie ułożenie szczap ze względu na zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza. Materiał powinien zostać najpierw pocięty na kawałki dopasowane do wielkości paleniska kominkowego, jednak nie dłuższe niż 30 centymetrów. Warto najpierw przygotować miejsce do składowania, które przyda się, nawet gdy kupimy zapas już sezonowanego opału. W tym celu najlepiej postawić wolnostojącą lub zamocowaną do ściany budynku wiatę. Najważniejsze jest bowiem odizolowanie dołu stosu od podłoża i osłonięcie góry przed opadami deszczu bądź śniegu.

Są dwie metody układania drewna kominkowego w przydomowym składziku. Pierwsza polega na utworzeniu podstawy w kształcie koła i sukcesywne zmniejszanie średnicy z każdym kolejnym „piętrem” tak, aby stworzyć stożek. Drugi sposób to z kolei składowanie szczap w uformowanym z nich prostopadłościanie. Należy jednak pamiętać, aby materiał nie znajdował się bezpośrednio przy murze budynku lub ścianie wiaty, ponieważ może to doprowadzić do jego zbutwienia. Niewielkie ilości drewna można również przechowywać w specjalnej wnęce pod lub obok kominka. Takie rozwiązanie jest korzystne ze względu na to, że opał przed umieszczeniem w palenisku będzie dodatkowo dosuszony.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz