Artykuł sponsorowany

Kominek na drewno jako źródło ciepła w domu - P.P.H.U. Arto Arkadiusz Madejczyk

Kominek na drewno jako źródło ciepła w domu - P.P.H.U. Arto Arkadiusz Madejczyk

Kwestia ogrzewania domów staje się coraz bardziej paląca, a chodzi głównie o emisję spalin do środowiska. Zwracamy uwagę nie tylko na ekonomię ogrzewania, ale także na ekologię, a w niektórych miejscach w kraju wprowadzone są już regulacje prawne dotyczące czystego ogrzewania. Palenie w kominku może być ekologiczne pod warunkiem, że kominek spełnia odpowiednie kryteria, a także takim, że wykorzystywane jest do tego celu właściwe drewno.

Jakie drewno stosować do palenia w kominku?

Jeśli użytkujemy kominek do ogrzewania, czy też dogrzewania domu i postępujemy przy tym zgodnie z zasadami prawidłowego palenia, wtedy mamy szansę wykorzystywać to urządzenie w sposób zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. Podstawą jest oczywiście jakość paleniska oraz to, czy kominek posiada odpowiednie atesty, ale bez tych atestów w ogóle nie ma mowy o ekologicznym spalaniu, załóżmy zatem, że ma. W takim razie istotna jest jakość drewna, które chcemy zastosować w naszym kominku. Drewno to musi spełniać kilka reguł:

  • powinno pochodzić z drzew liściastych,

  • powinno być suche – wilgotność nie większa niż 20%

  • powinno być porąbane na ćwiartki lub ósemki ok. 8-10 cm grubości, mniej więcej jednakowe.

Dlaczego te reguły są ważne? Drewno drzew iglastych zawiera dużo żywic, które mają inną temperaturę spalania niż samo drewno, poza tym, jako drewno drzew szybko rosnących ma nie dość gęstą strukturę, przez co spala się szybciej i nie tak czysto, jak drewno drzew liściastych. Jeśli chodzi o wilgotność, to woda zawarta w drewnie także powoduje różnice w temperaturze spalania i zakłóca proces. Dobrej jakości drewno do kominka można kupić w firmie P.P.H.U. Arto Arkadiusz Madejczyk z miejscowości Ręczno. Drewno porąbane na kawałki po pierwsze spala się całkowicie, nie pozostawiając zwęglonych resztek, a poza tym, szczapy o zbliżonej wielkości umożliwiają pracę kominka we względnie stabilnej temperaturze, co korzystnie wpływa na zachowanie ekologicznego palenia.

Jak rozpalić w kominku, by palił się ekologicznie?

Rozpalanie w kominku dobrze jest rozpocząć od przygotowania kilku garści suchych szczapek, o przekroju ok. od 2 do 3 cm oraz podpałkę do kominków. Nie używamy do tego gazet ani kartonów, gdyż opary zawartych w nich farb drukarskich i klejów mogą być szkodliwe. Używamy wyłącznie drewna kupionego w dobrym punkcie sprzedaży drewna opałowego. Szczapki układamy na dnie paleniska, między nie wkładamy podpałkę i układamy kolejne warstwy szczapek. Na tym ruszcie kładziemy mniejsze kawałki drewna a potem dokładamy taką ilość szczap, jaką określa producent kominka dla uzyskania jego mocy nominalnej. Pamiętajmy jeszcze o ustawieniu dopływu tak, by spalanie odbywało się z niewielką prędkością, ale za to, by całe uległo spaleniu. Wtedy możemy mówić o spalaniu ekologicznym.

P.P.H.U. Arto Arkadiusz Madejczyk znajduje się w Ręcznie w województwie łódzkim. Od 2008 roku świadczy usługi tartaczne. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Opracowanie:
Nowinki 32
tel. 503 156 648
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz