Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się drewno budowlane?

Czym charakteryzuje się drewno budowlane?

W branży budowlanej używa się wielu materiałów, a jednym z nich jest drewno. Wyrabia się z niego między innymi drewno budowlane. Ten wyrób tartaczny często wykorzystywany jest do produkcji elementów konstrukcyjnych obiektów. Wpływ na dużą popularność drewna mają takie czynniki jak jego lekkość, łatwość obróbki czy też niższe koszty. Co więcej, materiał ten odznacza się dobrym właściwościami mechanicznymi i fizycznymi. Czym właściwie jest drewno konstrukcyjne i w jaki sposób się je obrabia?

Drewno konstrukcyjne – czym właściwie jest?

Drewno budowlane, które nazywane jest także konstrukcyjnym, to materiał chętnie wykorzystywany w budownictwie. Stosuje się go między innymi do budowy konstrukcji domów, a także poszczególnych elementów, np. architektury ogrodowej. Ponadto drewno tego typu używane jest do produkcji więźby dachowej. Jak można łatwo zauważy, materiał ten sprawdzi się w miejscach, gdzie liczy się stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Jednak te cechy można uzyskać tylko z dobrej jakości drewna. Przede wszystkim nie może być ono mokre.

W asortymencie oferowanym przez tartak Arto z Nowinek na terenie województwa łódzkiego znajdziesz dwa podstawowe rodzaje drewna konstrukcyjnego – klejone warstwowo oraz lite. Materiał ten można również podzielić ze względu na pochodzenie. Drewniane konstrukcje budowlane często tworzy się z drewna sosnowego, ponieważ wyróżnia się ono dobrymi parametrami. Do jego głównych zalet zalicza się sprężystość, trwałość i odporność na zginanie. Poza tym tartaki wyrabiają drewno budowlane ze świerku czy też jodły.

Podstawowe sposoby obróbki drewna konstrukcyjnego

Zanim drewno budowlane będzie gotowe do użytku, wcześniej należy je odpowiednio przygotować. Jednym z etapów obróbki tego materiału jest suszenie. Naturalne drewno zwykle jest wilgotne i nie można go wykorzystać do tworzenia konstrukcji budowlanych, zatem suszenie jest konieczne. W ten sposób staje się ono wytrzymałe i trwałe. W tartakach przeprowadza się zarówno suszenie naturalne, jak i sztuczne. W tym drugim przypadku mowa o suszeniu komorowym. Zaletą tego procesu jest oszczędność czasu.

Drugim ważnym etapem w produkcji drewna konstrukcyjnego jest struganie. Dzięki tej naturalnej metodzie zabezpiecza się materiał przed niekorzystnym działaniem szkodników. Drewno po procesie strugania ma gładką powierzchnię, a co za tym idzie, rozwój grzybów w takim miejscu jest znacznie trudniejszy. Należy też dodać, że struganie drewna budowlanego nadaje mu ochronę przeciwpożarową. Jednym z najchętniej wybieranych materiałów jest drewno strugane czterostronnie z krawędziami fazowanymi. Wynika to z faktu, iż opóźnia ono moment zapalenia, co podnosi poziom bezpieczeństwa. Aby drewno było stosowane w budownictwie trzeba je też właściwie zaimpregnować.

Opracowanie:
Nowinki 32
tel. 503 156 648
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz