Artykuł sponsorowany

Kilka informacji w temacie pizzy, o których być może nie wiedzieliście

Kilka informacji w temacie pizzy, o których być może nie wiedzieliście

Pizza to danie tak bardzo rozpowszechnione na całym świecie, że jej odmian znaleźć można bardzo dużo. Co prawda, w teorii na pizzę można położyć niemalże dowolny składnik, co sprawi, że tak czy siak będzie ona dobra w smaku. W praktyce jednak, stworzenie odpowiedniej pizzy nie jest oczywiście wcale takie łatwe. O tym i o kilku innych kwestiach dowiecie się z poniższego wpisu.

Trochę historii

Jako że standardowo teksty traktujące o pizzy pomijają jej historię, pragniemy na początku tego wpisu przedstawić nieco informacji w tym temacie. W ten sposób będziemy mogli dowiedzieć się kilku rzeczy, o których to być może wcześniej nie wiedzieliśmy. Nawet jeśli nie jest to temat dla nas szczególnie ciekawy, zawsze będziemy mogli pochwalić się kilkoma ciekawostkami podczas następnej wizyty w ulubionej pizzerii ze znajomymi. Tak więc, zacznijmy od tego, w jakim miejscu można znaleźć pierwsze ślady pizzy. Ślady pieczenia oraz wzmianki o płaskim chlebie z dodatkiem ziół, cebuli oraz czosnku można znaleźć już w starożytnej Grecji oraz Sardynii. Co ciekawe, pizza w takiej lub podobnej odmianie była popularnym daniem w różnych regionach.

W efekcie, nawet w tak odległych czasach wzmianki o pizzy oraz jej ślady można znaleźć także między innymi w kulturze izraelskiej, perskiej czy też egipskiej. Oczywiście, na popularność podobnego kształtem do pizzy chlebka wpływał przede wszystkim fakt, że był to jeden z najlepszych sposobów na zapełnienie żołądka w niższym klasach społecznych. Tę historię znamy już jednak bardzo dobrze, gdyż praktycznie każdy z Was gdzieś już słyszał o tym, że pizza była początkowo głównie jedzeniem dla biedoty. W każdym razie, przejdźmy dalej, gdyż opisując historię pizzy nie można ominąć miasta, jakim jest Neapol. Miasto to, obecnie znajdujące się we Włoszech, będąc w odległych czasach jeszcze osadą grecką znacznie przyczyniło się do rozpowszechnienia pizzy także wśród wyższych klas społecznych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zostańmy na chwilę przy Neapolu, gdyż warto będzie tutaj nieco powiedzieć także o składnikach dodawanych wtedy do pizzy. W wersjach nieco tańszych, spotkać mogliśmy się wówczas z czosnkiem, solą morską czy nawet smalcem. Jeśli natomiast chodzi o pizzę w nieco wyższej cenie, tutaj do czynienia mieliśmy z dodatkami w postaci chociażby sera caciocavallo czy bazylii. Jednakże, dopiero tak naprawdę w momencie, gdy sprowadzono do Europy pomidory, pizza zaczęła rzeczywiście przypominać smak oraz kształt pizzy, którą znamy dzisiaj. Dodatek pomidorów okazał się być tak kluczowy, że to właściwie głównie za ich sprawą pizza stała się popularnym daniem w praktycznie każdym zakątku świata. Jak więc widać, popularność pizzy była spora już kilkaset lat temu.

Rodzaje pizzy

Na koniec, warto będzie nieco skupić się także na najpopularniejszych rodzajach pizzy. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że informacje na ten temat udało nam się uzyskać dzięki konsultacji ze specjalistami z Pizzerii Pod Papugami. Zacznijmy od zdecydowanie najczęściej spotykanego rodzaju pizzy, jakim jest margherita. Jej korzenie sięgają kilkuset lat wstecz, a do jej głównych składników należy zaliczyć sos pomidorowy oraz ser. Czasami, zwłaszcza we Włoszech, spotkać możemy się oprócz tego z dodatkami w postaci mozzarelli oraz bazylii. Następny rodzaj pizzy, o którym warto wspomnieć stanowi okrągła neapolitańska.

Do jej wytworzenia używa się mąki typu 0 lub 00, neapolitańskich drożdży lub drożdży browarnianych, a grubość ciasta nie powinna przekraczać trzech milimetrów. Popularny rodzaj pizzy stanowi także okrągła rzymska. W jej temacie warto wspomnieć o tym, że pizza ta odznacza się cienkim oraz chrupiącym ciastem. Oprócz tego, popularny rodzaj pizzy stanowi oczywiście także al taglio, czyli rzymska pizza, którą często sprzedaje się w formie prostokątnych kawałków. Na koniec, zdecydowanie warto będzie wspomnieć także o pizzy amerykańskiej. Odróżnia się ona bowiem od reszty swoim gruby oraz słodkawym ciastem z dużą ilością dodatków.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz