Artykuł sponsorowany

Kiedy warto zdecydować się na szynę relaksacyjną u dentysty?

Kiedy warto zdecydować się na szynę relaksacyjną u dentysty?

Spokojny i prawidłowy rytm snu jest podstawą do odpowiedniego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Osoby, które są narażone na wiele czynników stresowych, mogą zmagać się z bruksizmem — szczękościskiem, nieuniemożliwiającym nocny wypoczynek. W tym celu w gabinecie stomatologicznym można wykonać specjalne szyny relaksacyjne na podstawie pobranego odcisku szczęki i żuchwy, które zapobiegają patologicznemu tarciu zębów.

Czym jest szyna relaksacyjna?

To specjalnie stworzona, zazwyczaj przeźroczysta nakładka na zęby. Ich konstrukcja jest dobierana indywidualnie podczas wizyty u dentysty zgodnie z formą zgryzu danego pacjenta. Zastosowane materiały są bezpieczne dla organizmu człowieka — najczęściej wykonuje się ją z akrylu. Dopasowanie szyny relaksacyjnej jest możliwe między innymi w gabinecie stomatologicznym Małgorzaty Ossowskiej w Zgierzu. Są to narzędzia trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i stosowane na noc. Mogą się od siebie różnić stopniem twardości, niemniej jednak ich budowa nie powoduje ryzyka naruszenia struktury bądź podrażnienia dziąseł. Dzięki takiej nakładce możliwe jest między innymi wyeliminowanie wad zgryzu.

Jakie są wskazania do szyny relaksacyjnej?

Przede wszystkim nakładki pomagają pacjentom, które zmagają się z bruksizmem, czyli tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki w trakcie snu, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Objawia się to zazwyczaj bólami głowy, jak również uszkodzeniem szkliwa nazębnego, jak i samych zębów. Bruksizm jest spowodowany przede wszystkim nadmiernym stresem lub nadwrażliwością na niego. Dzięki szynom relaksacyjnym możliwe jest odciążenie oraz stabilizacja żuchwy, co w efekcie zapobiega nocnemu szczękościskowi, który często uniemożliwia spokojny sen. Warto wspomnieć, że są one przeznaczone dla osób, które posiadają pełnym uzębieniem.

Jak wykonuje się szynę relaksacyjną?

Do stworzenia odpowiedniej szyny konieczne jest zrobienia zdjęcia RTG szczęki oraz żuchwy, które w pełni zobrazuje stan uzębienia. Po ocenie lekarza stomatologa pobiera się tak zwany odcisk zębów dolnych oraz górnych, a na jego podstawie wykonuje się następnie gipsowy odlew, który posłuży do wykonania profesjonalnej i indywidualnie dopasowanej szyny relaksacyjnej. Podczas kolejnej wizyty pacjent ją przymierza, aby móc dokonać ewentualnych drobnych korekt. Leczenie szczękościsku za pomocą szyn relaksacyjnych jest bezbolesne, choć na początku pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort. W momencie, kiedy uczucie nie mija, powinno się skonsultować ze stomatologiem, który zidentyfikuje przyczynę problemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz