Artykuł sponsorowany

Dlaczego leczenie zębów mlecznych u dzieci jest tak ważne

Dlaczego leczenie zębów mlecznych u dzieci jest tak ważne
Mleczaki prędzej czy później wypadają. Można by więc zadać sobie pytanie: „Po co w takim razie je leczyć?”. Tymczasem nierozwiązany problem z uzębieniem małego dziecka może skutkować trudnościami w całym jego późniejszym życiu. I chodzi tu nie tylko o zdrowie, ale też o wysokie koszty leczenia, jak również o zaniżoną samoocenę. Zdecydowanie warto więc odwiedzać gabinet stomatologiczny już od najmłodszych lat.

Tym bardziej, że w zębach mlecznych nie ma aż tyle składników mineralnych, a warstwa szkliwa jest niemal dwa razy cieńsza niż w przypadku zębów stałych. Stwarza to wymarzone warunki do rozwoju próchnicy, która u dzieci często nie objawia się w wyraźnie widoczny sposób. Rodzic często dowiaduje się o niej, gdy problem jest już dość zaawansowany, a dziecko płacze z bólu.

Czym skorupka za młodu…

Jeśli dopiero w takiej oto sytuacji podbramkowej zdecydujemy się zabrać nasza pociechę do dentysty, gabinet stomatologiczny może się potem długo jeszcze kojarzyć z przykrymi doświadczeniami. Kiedy taki maluch stanie się dorosłym człowiekiem i w końcu sam będzie musiał dbać o swoje uzębienie, zrażony i pełen niechęci może zwlekać z podjęciem leczenia do ostatniej chwili, kiedy będzie ono nie tylko bardzo bolesne, ale też prawdopodobnie mocno kosztowne.

Nie ma więc co odkładać wizyt u stomatologa w nieskończoność. Zabierzmy dziecko do niego nawet wtedy, gdy teoretycznie nic się nie dzieje. Niech zapozna się z „dziwnymi” zapachami i widokiem „groźnie” wyglądających urządzeń. A jeśli podczas rutynowego przeglądu okaże się, że przydałaby się jakaś większa interwencja – zapewne nie będzie ona tak skomplikowana, niż gdybyśmy czekali, aż zęby zaczną boleć.

Warto wybrać placówkę, której personel ma odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów, taką jak choćby gabinet stomatologiczny Jardent. W tego typu miejscach leczenie na odpowiednio wczesnym etapie jest nie tylko bezbolesne, ale też szczególnie atrakcyjne dla dzieci dzięki zastosowaniu np. kolorowych plomb czy żeli znieczulających w różnych smakach.

Nieprzyjemne konsekwencje braku leczenia

Małe ząbki można w dodatku profesjonalnie zabezpieczyć przed rozwojem poważniejszych schorzeń, gdy są jeszcze zdrowe. Warto to zrobić – podobnie jak leczyć mleczaki, jeśli próchnica już zaatakowała – choćby dlatego, że stany zapalne w jamie ustnej mogą łatwo rozprzestrzenić się na cały organizm, prowadząc do ogólnej infekcji, często groźnej dla zdrowia, a nawet życia malucha.

Również zawiązki zębów stałych znajdujące się pod nieleczonymi mleczakami mogą rozwijać się nieprawidłowo, co skutkuje ich późniejszym wyrzynaniem się w nieprawidłowym ułożeniu. Jeżeli tak się stanie, dziecko czeka długotrwałe i kosztowne leczenie ortodontyczne – albo problemy takie jak ścieranie się zębów, bóle migrenowe czy choćby tylko niekorzystny wygląd wpływający na niską samoocenę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz