Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny prywatnie?

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny prywatnie?

Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego umożliwia kompleksową diagnostykę oraz ocenę stanu organizmu, wykrywając nawet milimetrowe zmiany chorobotwórcze. Jest to badanie nieinwazyjne, które do analizy poszczególnych tkanek i narządów wykorzystuje fale elektromagnetyczne. Brak ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie sprawia, że badanie może być powtarzane po wielokroć. Rezonans magnetyczny można wykonać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. Kto i kiedy może skorzystać z badania wykonywanego w trybie komercyjnym? Więcej szczegółów poniżej.

Zalety badań MR wykonywanych prywatnie

Podstawową zaletą prywatnych badań jest skrócony okres oczekiwania. Badanie MR jest badaniem kosztochłonnym, dlatego czas oczekiwania na jego wykonanie w ramach NFZ jest długi. Może on wynosić od kilku tygodni do ponad roku. Nawet skierowania oznaczone jako pilne nie zawsze mają pierwszeństwo – to przysługuje głównie pacjentom o profilu nowotworowym. Czas oczekiwania na badanie komercyjne jest znacznie krótszy. Wynosi od kilku do kilkunastu dni, zależnie od stopnia obłożenia placówki medycznej. Jeżeli więc potrzebujemy dość szybkiej diagnozy, rezonans wykonany prywatnie okaże się nieoceniony.

Gdzie wykonać badanie prywatnie?

Badanie MR na zasadach komercyjnych może być wykonywane w niektórych szpitalach, klinikach oraz centrach medycznych. Część pracowni rezonansu magnetycznego funkcjonuje jako samodzielne placówki diagnostyczne – dobry przykład stanowi renomowana Pracownia Rezonansu Magnetycznego Bonus Diagnosta w Bydgoszczy. Przy wyborze placówki obowiązuje pełna swoboda. Pacjenci korzystający z usługi w formie prywatnej nie muszą kierować się kolejkowymi restrykcjami czy odległymi terminami wizyt. Otwiera to przed nimi możliwości doboru placówki z najlepszymi fachowcami oraz nowoczesnym sprzętem.

Prywatne badanie MR, a skierowanie

Osoba udająca się na badanie MR prywatnie powinna posiadać skierowanie, podobnie jak pacjenci wykonujący to badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Gotowość do uiszczenia opłaty w żadnym razie nie upoważnia do samodzielnego podejmowana decyzji o wykonaniu tak wysokospecjalistycznego badania. W rzeczywistości, spora ilość placówek prywatnych nie wymaga skierowania, choć nawet one podkreślają, że warto je posiadać. Wypełnione skierowanie ułatwia pracę technikom oraz lekarzom prowadzącym badanie.

Rezonans magnetyczny prywatnie – ile to kosztuje?

Jak wiadomo, badanie rezonansem magnetycznym na zasadach komercyjnych wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Cenniki badań z reguły są dostępne na stronach placówek medycznych. Koszt uzależniony jest m.in. od struktury anatomicznej objętej badaniem oraz jakości sprzętu wykorzystywanego do badania. Przedział cenowy jest rozległy i oscyluje w granicach od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Do najtańszych należą m.in. badanie naczyń szyjnych i kręgowych oraz badanie naczyń mózgowia. Do najdroższych zalicza się badanie całego kręgosłupa. Dodatkowy wydatek może stanowić podanie kontrastu (około 150 zł).

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz