Artykuł sponsorowany

Jakie badania laboratoryjne warto wykonywać systematycznie?

Jakie badania laboratoryjne warto wykonywać systematycznie?

Dbałość o własne zdrowie nie powinna kończyć się na łykaniu wybranych suplementów. By zachować dobrą kondycję organizmu na całe lata, należy prawidłowo się odżywiać, regularnie zażywać aktywności fizycznej, a także systematycznie kontrolować stan swojego zdrowia w celu uniknięcia groźnych chorób. Badania laboratoryjne doskonale obrazują, w jakim stanie jest nasze ciało. Ponadto, by wykonać większość z nich, nie potrzeba nawet skierowania. Które z nich warto wykonywać raz na jakiś czas?

Morfologia krwi

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, które wykorzystuje się zarówno w celach diagnostycznych, jak i profilaktycznych. Polega ona na ocenie ilościowej oraz jakościowej elementów morfotycznych krwi. Specjaliści z jednej próbki krwi oznaczają równocześnie poziom hemoglobiny. Morfologię krwi należy wykonać zawsze, kiedy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy takie jak: chroniczne zmęczenie, osłabienie organizmu, podatność na infekcje czy też utrzymującą się bladość powłok skórnych. To proste i niedrogie badanie pozwala na wykrycie wielu groźnych chorób. Aby wynik morfologii krwi był jak najbardziej rzetelny, do badania należy się odpowiednio przygotować. Krew powinna być pobierana na czczo, w godzinach porannych. Na dwa dni przed badaniem należy zrezygnować z picia alkoholu i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Próby wątrobowe

Nie ma co się oszukiwać- szybkie tempo życia nie oszczędza naszej wątroby. Tymczasem jest to jeden z ważniejszych organów, który pełni w naszym organizmie wiele istotnych funkcji.  By ocenić stan wątroby, wystarczy proste badanie krwi. Polega ono na oznaczeniu poszczególnych enzymów oraz bilirubiny. W ten sposób można szybko wykryć stłuszczenie narządu oraz zdiagnozować zapalenie wątroby typu B i C.  Próby wątrobowe obrazują także wpływ niektórych leków na uszkodzenie wątroby. Podwyższona aktywność enzymów wątrobowych świadczy o tym, że narząd nie jest w dobrym stanie. Badanie dobrze jest wykonać przynajmniej raz do roku, zawsze na czczo.

Badanie moczu

Jak informuje specjalista z Lab-Med – badanie moczu to – obok morfologii- jedno z podstawowych i tanich badań laboratoryjnych, które może bardzo dużo powiedzieć o naszym zdrowiu. Jest niezbędne do oceny kondycji nerek i całego układu moczowego. Badanie moczu ułatwia także diagnostykę żółtaczki, cukrzycy i stanu zapalnego trzustki. Przed oddaniem próbki moczu do pojemniczka, warto zadbać o odpowiednią higienę rąk i krocza. W przeciwnym razie próbka może zostać skażona, co zafałszuje wynik.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz