Artykuł sponsorowany

Kiedy warto rozważyć wykonanie gastroskopii?

Kiedy warto rozważyć wykonanie gastroskopii?

Gastroskopia to badanie pozwalające potwierdzić lub wykluczyć istnienie chorób górnego odcinka układu pokarmowego. Dzięki jego przeprowadzeniu możliwe jest dobranie najodpowiedniejszej dla danego przypadku metody leczenia. Choroby układu pokarmowego to przypadłość, która dotyka szerokiego grona pacjentów. Niestety większość z nich daje podobne objawy, mimo różnych przyczyn. To właśnie gastroskopia pomaga w ich ustaleniu. Kiedy należy zdecydować się na wykonanie takiego zabiegu?

Jak przebiega gastroskopia?

Choć gastroskopia nie należy do najprzyjemniejszych badań, przeprowadzona w sposób prawidłowy jest dla pacjenta bezbolesna. Na zabieg należy zgłosić się na czczo i po usunięciu ruchomych protez zębowych. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, na lewym boku. Przed przystąpieniem do głównej części zabiegu, specjalista znieczula gardło pacjenta przy pomocy lignokainy w aerozolu. Lekarz zakłada badanemu specjalny ustnik, a następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła miękki instrument, którego średnica nie przekracza 8 mm.

 W tym samym czasie specjalista prosi pacjenta o wykonanie ruchu połykowego. Jest to najbardziej niekomfortowy moment badania, gdyż pacjentowi towarzyszy wrażenie dławienia się oraz duszności. Kiedy jednak instrument znajdzie się w przełyku, dolegliwości te mijają. Przy jego pomocy gastrolog ogląda wnętrze przewodu pokarmowego, co zwykle nie trwa dłużej niż kilka minut. Specjalista pobiera też wycinki tkanek do wnikliwej analizy. Czynność ta odbywa się przy użyciu sterylnych szczypiec, co eliminuje ryzyko zainfekowania pacjenta podczas gastroskopii.

Jak należy zachowywać się po badaniu?

Jak informuje specjalista z centrum gastrologicznego „Evita” – przez godzinę po wykonaniu gastroskopii nie powinno się jeść, ani pić. Wciąż działające znieczulenie może bowiem spowodować, że pacjent zadławi się podczas posiłku. Mimo że badanie rzadko powoduje powikłania, wszystkie niepokojące objawy należy zgłosić lekarzowi. Do symptomów, których nie wolno zignorować należą: czarny stolec i silny ból jamy brzusznej.

Wskazania do przeprowadzenia gastroskopii

Warto zaznaczyć, że gastroskopia może być nie tylko badaniem diagnostycznym, ale też terapeutycznym, które polega na usuwaniu ciał obcych z górnego odcinka dróg pokarmowych, tamowaniu krwawień czy endoskopowym poszerzaniu zwężeń obecnych w przełyku. Jakie są wskazania do wykonania badania? Oto najpopularniejsze z nich:

  • podejrzenie choroby wrzodowej,
  • powtarzająca się zgaga, wzdęcia, odbijania
  • trudności w przełykaniu pokarmów,
  • podejrzenie raka dwunastnicy,
  • występowanie refluksu,
  • występowanie dolegliwości bólowych w obrębie górnego odcinka układu pokarmowego.

Gastroskopia wykonywana jest najczęściej na zlecenie lekarza. Warto wiedzieć, że badanie może być przeprowadzone również u kobiet ciężarnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz