Artykuł sponsorowany

Kiedy warto kupić dom do remontu, a kiedy lepiej wybudować nowy?

Kiedy warto kupić dom do remontu, a kiedy lepiej wybudować nowy?

Często koszt zakupu domu do remontu jest znacznie niższy niż zakup działki i wybudowanie nowego budynku. Najczęściej ta oszczędność okazuje się pozorna ponieważ koszt remontu takiego obiektu może przewyższać cenę zakupu. Są jednak sytuacje kiedy taki zakup to naprawdę rentowne przedsięwzięcie. O opłacalności takiego zakupu decyduje również odpowiednie zaplecze projektowo wykonawcze.

Kupno domu do remontu

Odpowiednia wiedza i doświadczenie pozwalają trafnie wytypować remontowe perełki inwestycyjne. W innym przypadku można utknąć w remoncie domu na długie lata. Jeśli nabywca nie ma takiej wiedzy, warto skorzystać z pomocy ekspertów z ITF Biura Usług Projektowo-Budowlanych. Współpracę warto podjąć jeszcze przed zakupem domu. Wówczas, gdy tylko okazja się pojawi na rynku nieruchomości można zlecić ekspertyzy i oceny stanu technicznego budynku. Osoba uprawniona zbada stan najważniejszych elementów, takich jak ściany, fundamenty, stropy, schody oraz konstrukcję dachową. Będzie mógł również zajrzeć w plany obiektu i określić czy jego konstrukcja nie jest obarczona wadami. Wprawne oko eksperta, oraz odpowiedni sprzęt diagnostyczny, natychmiast wychwyci wszelkie nieprawidłowości takie jak pęknięcia, zacieki czy inne wady. Taka ekspertyza jest dobrym punktem wyjścia na etapie negocjacji ze sprzedającym. Architekt wyceni również wstępny koszt remontu czy ewentualnej przebudowy lub rozbudowy obiektu. Przy nawiązaniu szerszej współpracy z firmą budowlaną, można liczyć na pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia, od złożenia odpowiednich dokumentów na przebudowę, poprzez wykonawstwo aż do etapu zamknięcia i zatwierdzenia realizacji budowy w odpowiednim urzędzie. Może się okazać, że pieniądze zainwestowane w ekspertyzy budowlane pozwolą uniknąć ogromnych kosztów przy niekończących się w czasie remontach starego budynku.

Budowa nowego domu

Gdy dom do remontu jest w takim stanie, że nadaje się jedynie do rozbiórki, warto się wycofać z renowacji i rozważyć budowę własnego domu. Będzie to inwestycja tylko pozornie droższa. Proces budowy nowego domu zaczyna się od wykonania projektu architektonicznego wraz z planem zagospodarowania terenu posesji. Projekt architektoniczny budynku można wykonać poprzez adaptacje typowych, już istniejących projektów lub zlecić zaprojektowanie całkiem nowego budynku. Projekty indywidualne są nieco droższe ale idealnie dopasowane do potrzeb i możliwości inwestora. Na etapie projektowania wykonywane są również plany instalacji zewnętrznych i wewnętrznych tj. wodno-kanalizacyjnych, C.O., gazu i elektrycznych. Kolejnym etapem jest przygotowanie kosztorysu oraz harmonogramu budowy. W ramach usług projektowych wiele pracowni oferuje kompleksową koordynację formalności procesu budowlanego. W skład tych czynności wchodzą takie zdania jak, zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Po uzyskaniu pozwolenia można przystąpić do realizacji projektu. Na typ etapie najważniejszą kwestią jest znalezienie dobrego kierownika budowy i fachowej ekipy budowlanej. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Jeżeli biuro wykonujące projekt okaże się rzetelne, warto nawiązać i na tym etapie współpracę a wtedy sama budowa zostanie wykonana szybko, sprawnie i bez problemów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz