Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie indywidualnego projektu domu jednorodzinnego?

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie indywidualnego projektu domu jednorodzinnego?

Udało się! Kupiliśmy działkę budowlaną, na której w niedalekiej przyszłości stanie nasz wymarzony dom. Oczyma wyobraźni widzimy już wystrój poszczególnych pomieszczeń i dzieci bawiące się w pięknie zaaranżowanym ogrodzie. Zanim jednak nasze pragnienia staną się rzeczywistością, czeka nas wiele pracy. Pierwszym ważnym zadaniem jest wybór projektu domu jednorodzinnego. I tu pojawia się pytanie, które musi zadać sobie każdy inwestor – lepiej kupić gotowy plan czy powierzyć jego wykonanie zaufanemu architektowi?

Gotowy projekt architektoniczny – zalety i wady

Gotowe projekty domów jednorodzinnych dostępne są od ręki i to za stosunkowo niewielką opłatą. Ceny takich planów zaczynają się już od 2500 zł. Ich wybór jest praktycznie nieograniczony, a oferta różnorodna. Inwestor nie ma więc większych problemów ze znalezieniem projektu, który wpisze się w jego gusta. Gotowy plan daje nam możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni, jednak musimy pamiętać o tym, że zawsze trzeba będzie zaadaptować go do potrzeb naszej rodziny lub działki budowlanej.

A to pociąga za sobą dodatkowe koszty. Jest to pierwsza z wad gotowych projektów architektonicznych. Kolejną są ograniczone możliwości doboru istniejących już planów do nietypowych parceli oraz ograniczona obsługa architektoniczna. Zdarza się bowiem, że firma sprzedająca projekt narzuca swoje rozwiązania, chociażby w kwestii doboru materiałów budowlanych. Często wynika to ze współpracy z ich producentami.

Indywidualny projekt architektoniczny

Jak przekonuje specjalista z firmy Architektonika - indywidualny projekt architektoniczny w pełni odpowiada na jedyne w swoim rodzaju potrzeby inwestora i warunki lokalizacji inwestycji. Ciężko jednak sprecyzować swoje oczekiwania, nie mając wiedzy z zakresu projektowania budynków. To właśnie najczęściej zniechęca inwestorów do zakupu skrojonego na miarę projektu domu. A zupełnie niepotrzebnie! Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainspirować się istniejącymi planami, pokazać architektowi, jakie bryły i rozwiązania nam się podobają, a jakie nie. Pozostałe szczegóły „wypłyną” w czasie rozmów z projektantem.

Wynikiem współpracy będzie niepowtarzalny dom, pod każdym kątem dopasowany do preferencji danej rodziny. Architekt uwzględni również walory widokowe działki, co zdarza się rzadko, jeśli decydujemy się na kupno gotowego projektu. Doświadczony specjalista doradzi też w kwestii technologii budowy oraz doboru odpowiednich materiałów. Pomoże również w załatwieniu potrzebnych formalności. Koszt wykonania indywidualnego projektu domu z pewnością przewyższy koszt zakupu gotowego planu oraz jego adaptacji. Jednak późniejsza eksploatacja takiego budynku jest zwykle tańsza. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować nieco więcej pieniędzy na początku, by potem móc je oszczędzić.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz