Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza medycyny pracy?

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza medycyny pracy?

Medycyna pracy to, jak wynika z jej nazwy, dziedzina medycyny dotycząca osób pracujących. Mówiąc dokładniej, chodzi tu o wszelkie badania pracowników, które mają na celu skontrolować ich stan zdrowia i potwierdzić brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Są to badania obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, dlatego prędzej czy później z lekarzem medycyny pracy zetknie się każdy. Jakie badania są niezbędne? Kiedy je wykonywać?

Kto musi wykonywać badania medycyny pracy?

Zgodnie z polskim prawem obowiązek wykonywania badań z zakresu medycyny pracy dotyczy każdego, kto jest zatrudniony na umowę o pracę. Muszą wykonywać je zarówno osoby, które dopiero rozpoczną współpracę z daną firmą, jak i te pracujące w niej już od lat. Za skierowanie pracowników na badania medycyny pracy odpowiedzialni są pracodawcy. Jednak także pracownicy mają prawo ubiegać się o uzyskanie takiego skierowania. Natomiast niedopuszczalne jest, aby ktokolwiek wykonywał swoje obowiązki bez aktualnych badań.

Badania lekarskie z zakresu medycyny – rodzaje

Badania medycyny pracy nie mają jednego określonego zakresu. Otóż wszystko zależy od specyfiki stanowiska, na którym konkretna osoba ma być zatrudniona oraz od charakteru prac, jakie będzie wykonywać. Pracownik biurowy musi skontrolować przede wszystkim swój wzrok, natomiast pracownik fizyczny, np. budowlaniec, będzie musiał udać się także do neurologa oraz wykonać obszerniejsze badania, jak spirometria, audiogram czy RTG klatki piersiowej. Profilaktyczne badania lekarskie z zakresu medycyny pracy w zależności od tego, kiedy i w jakim celu je wykonujemy, dzielą się na:

  • badania wstępne – czyli te, które są niezbędne do podjęcia pracy, muszę je wykonać osoby rozpoczynające pracę na nowy stanowisku, zarówno te dopiero zatrudnione, jak i te zmieniające stanowisko,

  • badania okresowe – badania medycyny pracy nie mają charakteru stałego, dlatego, gdy kończy się ich ważność, konieczne jest okresowe powtórzenie podstawowych badań, 

  • badania kontrolne – chociaż mogłoby się wydawać, że są to badania podobne do tych okresowych, ich cel jest inny – muszą je wykonać osoby, które przebywały na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, aby wykluczyć przeciwskazania do pracy.

Mieszkańcy Białegostoku takie badania mogą wykonać w gabinecie lekarskim Marcina Wójcika, specjalisty medycyny pracy.

Jak często należy powtarzać badania medycyny pracy?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy po pierwsze od rodzaju badań, a po drugie od specyfiki konkretnego zawodu. Orzeczenie dotyczące badań okresowych może być wydawane na różny okres czasu. Natomiast z pewnością częściej odwiedzać lekarza medycyny pracy będą musiały osoby pracujące w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Ponadto jeśli chodzi o badania wstępne, te są niezbędne za każdym razem, gdy podejmujemy pracę w innym zakładzie lub na innym stanowisku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz