Artykuł sponsorowany

Jak przebiegają badania lekarskie przed kursem na wózki widłowe? - odpowiada specjalista z Gabinetu Medycyny Pracy dr Marcina Wójcika

Jak przebiegają badania lekarskie przed kursem na wózki widłowe? - odpowiada specjalista z Gabinetu Medycyny Pracy dr Marcina Wójcika

Aby zostać operatorem wózka widłowego, konieczne jest posiadanie odpowiedniego uprawnienia, które można uzyskać po ukończeniu kursu. Przed przystąpieniem do takiego szkolenia, kandydat musi przejść obowiązkowe badania lekarskie. Ich celem jest sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku. Razem z lekarzem z lekarzem medycyny pracy dr Marcinem Wójcik dowiemy się więcej na ten temat.

Badanie ogólne stanu zdrowia

Pierwszym etapem badań lekarskich przed kursem na wózki widłowe jest badanie ogólne stanu zdrowia. Lekarz medycyny pracy dokładnie ocenia kondycję fizyczną kandydata, zwracając uwagę na takie aspekty jak tętno, ciśnienie krwi czy układ oddechowy.

Podczas tego etapu badań wykonywane są również podstawowe pomiary, takie jak wzrost, waga czy obwód brzucha. Celem tych badań jest sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o uprawnienia do obsługi wózków widłowych nie ma żadnych schorzeń uniemożliwiających jej pracę na tym stanowisku.

- informuje lekarz medycyny pracy dr Marcin Wójcik.

Badanie słuchu i wzroku

Kolejnym etapem badań są testy sprawdzające funkcjonowanie narządów zmysłów, czyli badanie słuchu i wzroku. Ze względu na specyfikę pracy operatora wózka widłowego, te dwa aspekty są niezwykle istotne. W trakcie badania słuchu lekarz ocenia zdolność do rozróżniania dźwięków oraz reagowania na sygnały dźwiękowe, które są niezbędne podczas pracy z wózkami widłowymi. Natomiast badanie wzroku obejmuje sprawdzenie ostrości wzroku, zdolności do rozpoznawania kolorów oraz percepcji głębi. Te parametry są kluczowe dla bezpiecznego wykonywania obowiązków operatora wózka widłowego.

Wykluczenie chorób przeciwwskazujących uczestniczenie w kursie

Podczas badań lekarskich lekarz medycyny pracy dokładnie analizuje historię chorób oraz aktualny stan zdrowia kandydata, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do uczestniczenia w kursie na operatora wózka widłowego. Przykładami takich przeciwwskazań mogą być m.in. choroby układu krążenia, schorzenia neurologiczne, zaburzenia równowagi czy problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. W przypadku stwierdzenia takich schorzeń, lekarz może wydać decyzję o braku zdolności do pracy na tym stanowisku.

Komplet niezbędnych dokumentów

Przed przystąpieniem do badań lekarskich warto upewnić się, że mamy ze sobą komplet niezbędnych dokumentów. Należy pamiętać o zabraniu dowodu osobistego oraz ewentualnych dokumentów medycznych, takich jak karta pacjenta czy wyniki wcześniejszych badań. W przypadku osób zmagających się z przewlekłymi chorobami, warto również mieć ze sobą zaświadczenia od lekarza specjalisty potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora wózka widłowego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz