Artykuł sponsorowany

Katarzyna Łagodzka Indywidualna Praktyka Specjalistyczna: jak wyglądają badania wysokościowe?

Katarzyna Łagodzka Indywidualna Praktyka Specjalistyczna: jak wyglądają badania wysokościowe?

Zgodnie z polskim prawem każdy pracownik zobowiązany jest do poddawania się regularnym badaniom medycyny pracy. Niektórzy zobligowani są również do wykonywania cyklicznych badań wysokościowych. Jest to niezbędny warunek umożliwiający wykonywanie większości prac budowlanych, wykończeniowych czy monterskich. W Katowicach badania te zrobisz w Indywidualnej Praktyce Specjalistycznej Katarzyny Łagodzkiej. 

Kto musi wykonać badania wysokościowe? 

Chociaż może się to wydawać zaskakujące, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. już prace wykonywane na wysokości 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi zaliczane są do prac na wysokości. Wyjątek stanowią jedynie sytuacje, gdy miejsce pracy osłonięte jest ze wszystkich stron pełnymi lub oszklonymi ścianami co najmniej do wysokości 1,5 m lub wyposażone w inne stałe konstrukcje bądź urządzenia stanowiące ochronę pracownika przed upadkiem. 

W związku z powyższym nawet obowiązki wykonywane na drabinie wyżej niż 1 metr traktowane są jako praca na wysokości, a pracownicy zobowiązani są do poddania się badaniom wysokościowym. Obowiązek ten dotyczy również osób pracujących na rampach, rusztowaniach, pomostach, słupach, dachach czy masztach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w Polsce stosuje się podział na pracę na wysokości poniżej oraz powyżej 3 m.

Jak wyglądają badania wysokościowe?

Osoby pracujące na wysokościach są szczególnie narażone na doznanie uszczerbku na zdrowiu, dlatego tak ważne są regularne badania. Pracownik zobowiązany jest do przeprowadzenia ogólnych badań lekarskich, a także odbycia wizyt u 3 specjalistów: okulisty, laryngologa i neurologa. Lekarze ocenią stan zdrowia pacjenta, jego wzrok, a także funkcjonowanie błędnika. Zadaniem neurologa jest przede wszystkim ocena, czy pacjent nie cierpi na epilepsję. Stwierdzenie choroby jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania prac na wysokościach. Podczas wizyty lekarskiej zbadany zostanie również poziom cukru, dlatego ostatni posiłek powinien być przyjęty nie wcześniej niż 12 godzin przed pobraniem krwi. 

Gdzie wykonać badania wysokościowe? 

Przeprowadzaniem badań wysokościowych zajmują się lekarze medycyny pracy. W Katowicach wykonasz je w Indywidualnej Praktyce Specjalistycznej Katarzyny Łagodzkiej. Doktor zajmuje się przeprowadzaniem kontrolnych i okresowych badań medycyny pracy, a także badań dla celów sanitarnych i dla kierowców. Istotne, aby na wizytę do Katarzyny Łagodzkiej przygotować skierowanie od pracodawcy wraz z określoną wysokością wykonywanej pracy. Gabinet Medycyny Pracy Katarzyny Łagodzkiej współpracuje ze sprawdzonymi laboratoriami, dzięki czemu wszelkie badania wykonasz sprawnie i dokładnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz