Artykuł sponsorowany

Konsultacje okulistyczne w ofercie przychodni Medan

Konsultacje okulistyczne w ofercie przychodni Medan

Przychodnia Medan zlokalizowana jest w Jarocinie. Placówka zatrudnia lekarzy różnych specjalizacji, dzięki czemu jest w stanie zapewnić pacjentom kompleksową opiekę medyczną. Dużym zainteresowaniem cieszą się konsultacje okulistyczne, które wykonywane są w ramach medycyny pracy oraz prywatnie. Na czym skupia się typowa kontrola narządu wzroku? Zapraszamy do lektury!

Na jakie dolegliwości ze strony wzroku najczęściej skarżą się pacjenci?

Wzrok jest zmysłem, który dostarcza nam najwięcej informacji o otaczającym nas świecie. Polegamy na nim i niepokoimy się, kiedy jakość widzenia ulega pogorszeniu. Dzieje się tak z wiekiem i na skutek złych nawyków, które na dłuższą metę szkodzą naszym oczom. Mowa tu np. o ciągłym eksponowaniu narządu wzroku na światło niebieskie, które emitowane jest przez ekrany urządzeń cyfrowych, braku ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz siedzącym trybie życia. Problemy ze wzrokiem towarzyszą współcześnie szerokiej grupie pacjentów, w tym dzieciom i młodzieży. Jak tłumaczy okulista z przychodni Medan:

„Pacjenci najczęściej skarżą się na podrażnienie oczu, które wynika między innymi z długotrwałej pracy przed komputerem. Objawia się ono pieczeniem, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu, a w skrajnych przypadkach – uczuciem suchości i piasku pod powiekami. Objawy te mogą prowadzić do chwilowych zaburzeń widzenia takich jak np. podwójne widzenie lub mroczki przed oczami.”

Powyższe symptomy dają początek wadom wzroku, a konkretnie krótkowzroczności, która rozwija się już u dzieci w wieku szkolnym. Coroczna konsultacja okulistyczna pomoże utrzymać wzrok w dobrej kondycji.

Co bada okulista w czasie kontrolnej konsultacji?

Podstawowe badanie okulistyczne składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest sprawdzanie ostrości widzenia z dali i bliży. Test przeprowadza się osobno dla każdego oka, przy pomocy tablic Snellena. W czasie konsultacji okulistycznej lekarz dokonuje również pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Służy do tego specjalne narzędzie nazywane tonometrem. Badanie może przebiegać bezdotykowo lub dotykowo. W tym drugim przypadku konieczne jest znieczulenie oka kropelkami. Potem okulista przechodzi do badania dna oka w lampie szczelinowej. Pozwala ono na szczegółową ocenę struktur, które budują narząd wzroku. W razie potrzeby okulista może zlecić dodatkowe badania, takie jak np.:

  • angiografia fluoreseinowa, czyli kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka,

  • OCT,

  • badanie USG gałki ocznej w przypadku słabego wglądu w dno oka,

  • badanie pola widzenia.

Jak już wspomniano, konsultację okulistyczną często przeprowadza się w ramach medycyny pracy. Dotyczy to w szczególności kierowców zawodowych, operatorów maszyn budowlanych oraz służb mundurowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać