Artykuł sponsorowany

Jogurt czy śmietana – jak zdrowo komponować swoją dietę?

Jogurt czy śmietana – jak zdrowo komponować swoją dietę?
Na nasze zdrowie wpływ ma kilka zasadniczych czynników, z czego największy – dieta. Oznacza to, że możemy zrobić całkiem sporo, jeśli chodzi o utrzymanie dobrej formy przez długie lata. Nasuwa się tylko pytanie, co należy uwzględnić w jadłospisie, by tak właśnie się stało. Wiele wątpliwości dotyczy produktów mlecznych, takich jak śmietana czy jogurt. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu.


Oba produkty są do siebie podobne – kolor, często też konsystencja, lekko kwaskowaty smak… Obydwa dostarczają też cennych składników odżywczych, czyli m.in. białek mleka, wapnia, witamin (szczególnie A, D, E, i K), a do tego w wyjątkowo korzystnych proporcjach i łatwo przyswajalnej formie. Nie zapominajmy też o probiotykach, czyli dobroczynnych dla naszego organizmu kulturach bakterii, których nie znajdziemy w mleku, za to w jogurcie czy śmietanie – owszem.

Tłuszcz mleczny nie taki straszny

W produktach tych obecny jest także tłuszcz. Osobom dbającym o linię na sam dźwięk tego słowa włos się może zjeżyć na głowie, pamiętajmy jednak, że nie każdy tłuszcz wykazuje takie same właściwości. O ile na przykład smalec nie jest najzdrowszym wyborem żywieniowym, o tyle tłuste ryby bogate w kwasy omega-3 już zdecydowanie tak. Korzystne działanie wykazuje również tłuszcz mleczny, czyli właśnie ten, który znaleźć możemy w śmietanie i jogurtach. Wykazano też, że jego spożycie nie tylko nie przyczynia się do tycia, ale wręcz przeciwnie – osoby, które jadły go więcej, miały mniej centymetrów w pasie niż te, które od niego stroniły.

Pozorne korzyści

Śmietana potrafi kojarzyć się z tłustą, ciężką kuchnią, natomiast jogurt – ze zdrowym stylem życia. Stąd często jogurtu używa się jako „lżejszego” zamiennika dla śmietany. Ale uwaga! Ma to jakiś sens ewentualnie tylko wtedy, jeśli na przykład gęstym jogurtem greckim zabielimy zupę, zamiast wykorzystać w tym celu mającą więcej niż 20% tłuszczu śmietanę. Jednak gdy chcemy zastąpić jej chudy, czyli 12% wariant jogurtem, różnica będzie praktycznie żadna. Klasyczny jogurt zawiera bowiem około… 10% tłuszczu!

Gdy liczą się kalorie

Oznacza to tak naprawdę, że w zdrowej diecie może pojawiać się zarówno jeden, jak i drugi z omawianych tutaj przetworów mlecznych. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji w zakresie konsystencji i smaku. Sytuacja ma się jednak nieco inaczej, jeśli pragniemy schudnąć. Wówczas ważna jest też liczba przyjmowanych dziennie kalorii – a tę można ograniczyć, wybierając produkty „light”. W takim wariancie znajdziemy natomiast już raczej tylko jogurt. „ROTR” Spółdzielnia Mleczarska w Rypinie oferuje go na przykład w wersji zawierającej zaledwie 2,5% tłuszczu. Jest on więc siłą rzeczy również mniej kaloryczny.

Opcje deserowe

Kiedy natomiast nie mamy problemów z nadwagą, od czasu do czasu pozwolić możemy sobie nawet na małe szaleństwo w postaci deseru ze śmietaną lub śmietanką 30% czy nawet 36% – tylko tak tłusta idealnie nadaje się do ubijania choćby pysznego kremu tortowego. Zastępując ją jogurtem, niestety nie osiągniemy podobnego efektu. Na jego bazie natomiast można przygotować lekki, pyszny i zdrowy sernik, czyli coś słodkiego w sam raz dla tych, którym zależy na szczupłej sylwetce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz