Artykuł sponsorowany

Jakie zajęcia i zabawy będą odpowiednie dla dzieci z zaburzeniem ADHD?

Jakie zajęcia i zabawy będą odpowiednie dla dzieci z zaburzeniem ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi potocznie nazywany ADHD jest dziś jednym z najczęściej występujących zaburzeń wśród dzieci. W prawidłowym rozwoju bardzo ważne jest ćwiczenie koncentracji oraz umiejętności rozładowania nadmiernej ilości energii. Może odbywać się to poprzez właściwy dobór aktywności fizycznej, jak również zabaw edukacyjnych. Podpowiadamy jak zorganizować taki czas wolny.

Czym jest ADHD?

Skrót, którym nazywane jest tego rodzaju zaburzenie, pochodzi od angielskiego nazewnictwa, czyli attention deficit hyperactivity disorder, które w tłumaczeniu na polski oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Tym samym dzieci nim dotknięte mają takie same możliwości intelektualne jak ich rówieśnicy, z tą różnicą, że zdecydowanie szybciej się rozpraszają. Mają problem ze skupieniem przez dłuższy czas na jednej i wymagającej czynności. W ADHD wyróżnia się zachowania dotyczące właśnie nadmiernej ruchliwości, impulsywności oraz zaburzenia koncentracji. Niemniej jednak odpowiednie podejście rodziców oraz nauczycieli może wspomóc prawidłowy rozwój malucha, a pomocy w tym zakresie można szukać między innymi w Fundacji Pomocy Rodzinie „Gwiazdeczka”, której siedziba znajduje się w Warszawie.

O czym pamiętać planując zabawy?

Szczególnie w przypadku dzieci zmagających się z ADHD, bardzo ważne jest uwzględnienie tego, aby przewidziane zajęcia i aktywności miały wymiar nie tylko rozrywkowy, ale również edukacyjny. Niezwykle istotne jest pobudzanie motywacji dziecka poprzez wzmacnianie jego pozytywnych postaw podczas wykonywanych zadań, poprzez wyrażanie aprobaty i pochwały. Zabawy powinny przede wszystkim rozbudzać ciekawość oraz wyobraźnię. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby dana czynność została wykonana od początku do końca, dlatego warto zaczynać od zabaw prostszych, stopniowo zwiększając ich trudność. W trakcie ich trwania możemy robić przerwy, jednak pilnując, aby po jej zakończeniu, rozpoczęte zadanie zostało przez podopiecznego dokończone. Warto również wyeliminować wszystkie bodźce, mogące wpływać na dekoncentrację, czyli włączony telewizor, radio, odgłosy z ulicy, ozdoby etc.

Jakie rodzaje aktywności wybrać?

Zabawy dla dzieci z zaburzeniami ADHD można podzielić zgodnie z trzema grupami objawów, jakie zostały wspomniane wcześniej. Na przykład na poprawę koncentracji i zmniejszenia napięcia mięśniowego dobra będzie pantomima, zgadywanki oraz różnego rodzaju zajęcia plastyczne. Ostatnie z wymienionych wspomagają również zmniejszenie chaotyczności ruchowej. Warto również wysyłać podopiecznego na zajęcia zorganizowane, na przykład w miejscu oferującym pomoc dzieciom z ADHD. Taki zorganizowany wypoczynek w formie wycieczek lub teatrzyków można następnie wykorzystać do nauki rozpoznawania i nazywania emocji. Dziecko może bowiem opowiedzieć rodzicowi o spędzonym czasie i określić, które momenty były pozytywne, a które negatywne. U starszych dzieci warto rozważyć również aktywność fizyczną w postaci zajęć sportowych, które będą dopasowane do zainteresowań oraz możliwości dziecka. Sport bowiem może być rewelacyjnym uzupełnieniem dla ewentualnie stosowanej farmakoterapii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz