Artykuł sponsorowany

Jakie są objawy i przyczyny zapalenia ucha środkowego? Sprawdź, co na ten temat podpowiadają specjaliści z Przychodni Tatrzańskiej!

Jakie są objawy i przyczyny zapalenia ucha środkowego? Sprawdź, co na ten temat podpowiadają specjaliści z Przychodni Tatrzańskiej!

Zapalenie ucha środkowego to przypadłość, z którą najczęściej zmagają się dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że dorośli również są na nią narażeni. W pierwszej fazie zapalenie przyjmuje postać wirusową, acz w przebiegu choroby może pojawić się także infekcja bakteryjna. Zapalenie ucha środkowego nierzadko związane jest też ze złym stanem górnych dróg oddechowych. Sprawdź, co na temat objawów i przyczyn pojawienia się dolegliwości podpowiadają specjaliści z Przychodni Tatrzańskiej!

Zapalenie ucha środkowego – objawy

Niestety objawy związane z pojawieniem się zapalenia ucha środkowego nie są jednoznaczne, co sprawia, że ich samodzielne rozpoznanie może sprawiać spore problemy. W zależności od indywidualnych czynników związanych ze stanem zdrowia pacjenta przyjmują one zazwyczaj różną postać. Jak podkreślają lekarze z Przychodni Tatrzańskiej – biorąc pod uwagę przebieg choroby, wyróżnia się m.in. wysiękowe zapalenie ucha środkowego, którego objawami są przede wszystkim takie symptomy jak zaleganie płynu w przestrzeniach ucha środkowego, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, a także zapalenie ostre, które często występuje w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych.

Do głównych objawów zalicza się też silny i wyraźnie tętniący ból, czucie rozpierania, znaczące pogorszenie słyszenia, gorączkę, brak apetytu oraz wymioty. W przypadku dostrzeżenia nawet jednego z wymienionych symptomów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który postawi diagnozę i zaplanuje przebieg dalszego leczenia.

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Przyczyny pojawienia się zapalenia ucha środkowego także bywają bardzo różne. Do wystąpienia choroby mogą przyczynić się zarówno obrzęki w obrębie ujścia trąbki, jak i refluks żołądkowo-przełykowy. Wśród przyczyn wymienia się też alergie, polipy oraz przerost migdałka gardłowego. Uwzględnić należy również indywidualne uwarunkowania genetyczne – związane np. z niewłaściwą budową przewodu słuchowego. W jaki zatem sposób poradzić sobie z chorobą? Leczenie zapalenia ucha środkowego polega na stosowaniu odpowiednio dobranych antybiotyków.

Elementem uzupełniającym jest leczenie objawowe, czyli podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Gdzie szukać kompleksowego wsparcia w tym zakresie? Na pomoc ze strony otolaryngologa mogą liczyć m.in. pacjenci Przychodni Tatrzańskiej. W przypadku zapalenia ucha środkowego bardzo ważna jest szybka reakcja ze strony osoby chorej. Ewentualne bagatelizowanie symptomów może przyczynić się do dynamicznego rozwoju choroby.

Opracowanie:
Legnica, Tatrzańska 2
tel. 76 855 04 01
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz