Artykuł sponsorowany

Co powinieneś wiedzieć o malarii przed wyjazdem w tropikalną podróż?

Co powinieneś wiedzieć o malarii przed wyjazdem w tropikalną podróż?

Malaria to bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia choroba tropikalna o wysokiej śmiertelności. Niestety, wakacyjny wyjazd może skończyć się nieprzyjemnie. Ukąszenie komara może zaważyć o Twoim życiu lub zdrowiu. Warto o tej chorobie dowiedzieć się jak najwięcej, jeśli planujesz wyjazd w tropiki, znać pierwsze objawy i wiedzieć jak na nie zareagować. 

Malaria - choroba pasożytnicza 

Wszyscy doskonale wiemy, że choroba przenoszona jest przez samice komara, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że jest to choroba pasożytnicza. Występuje w gorącym klimacie tropikalnym i stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców terenów o klimacie tropikalnym i subtropikalnym i podróżnikom. Co roku bowiem umiera na nią od jednego do trzech milionów ludzi. Szczególnie niebezpieczna jest dla małych dzieci, których organizm nie radzi sobie z takim zagrożeniem. Dlatego szczególnie ważna jest profilaktyka przeciwmalaryczna. Dodatkowo, strefy te często obejmują kraje Trzeciego Świata, gdzie głód i niedożywienie jest zjawiskiem powszechnym. Chorobę tą nazywa się też febrą lub zimnicą.

Malarię powoduje u ludzi kilka gatunków zarodźca malarii - zarodziec ruchliwy, zarodziec pasmowy, zarodziec owalny, zarodziec sierpowaty i zarodziec małpi. Wszystkie są przenoszone przez samicę komara Anopheles. Największą śmiertelność powoduje zarodziec sierpowaty - Plasmodium falciparum, jednak najczęściej dochodzi do zakażenia zarodźcem ruchliwym - Plasmodium vivax. . 

Jak rozpoznać malarię?

Pierwsze objawy malarii wyglądają łudząco podobnie do objawów grypy i występują w ciągu około 10-14 dni od zakażenia. Bóle głowy, mięśni, gorączka, ogólne osłabienie i rozbicie oraz złe samopoczucie to bardzo niepozorne objawy. Gorączka z dreszczami i potami powinna zapalić lampkę alarmową. Pojawia się ona falami w dobowych odstępach do 2-3 dni lub całkiem nieregularnie. Do zestawu objawów mogą dołączyć nudności, wymioty, biegunka, a nawet żółtaczka. 

Gorączka pojawia się okresowo, falami - w 24-godzinnych odstępach, co dwa, trzy dni, bądź też pojawiać się nieregularnie. Powyższym objawom mogą towarzyszyć nudności, wymioty, biegunki i żółtaczka. 

Malaria powoduje bardzo wiele uszkodzeń narządów wewnętrznych, wszelkiego rodzaju zaburzeń metabolicznych, którym towarzyszą uszkodzenia układu nerwowego i w konsekwencji wywołać śpiączkę lub nawet śmierć. Warto mieć się więc na baczności. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie to podstawa, nawet jeden dzień opóźnienia może mieć tragiczne skutki. Możliwy jest nawet powrót do zdrowia i całkowite wyleczeni malarii, jednak czas gra tutaj najważniejszą rolę. 

Jak przebiega leczenie?

Przed wyjazdem niemalże konieczna jest chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna, warto więc odpowiednio wcześnie udać się do lekarza medycyny tropikalnej, żeby zapobiec ewentualnym nieprzyjemnym konsekwencjom zarażenia. O takie leczenie można zapytać w Przychodni Tatrzańska NZOZ. Polega ono na profilaktycznym przyjmowaniu leków przeciwmalarycznych przez osoby, które wybierają się w podróż w zagrożone malarią obszary. 

Jeśli jednak już rozpozna się chorobę, stosuje się najczęściej kombinację kilku środków przeciwmalarycznych (tzw. ATC, które zaleca WHO). Stan chorego może wymagać podłączenia kroplówek oraz podania leków, które pomogą zbić gorączkę i zwalczyć drgawki.
Opracowanie:
Legnica, Tatrzańska 2
tel. 76 855 04 01
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz