Artykuł sponsorowany

Jakie są główne różnice między styropianem grafitowym a białym?

Jakie są główne różnice między styropianem grafitowym a białym?

Większość współcześnie powstających lub modernizowanych budynków ma zewnętrzną warstwę izolacyjną, wykonaną ze styropianu, który obok wełny mineralnej, stanowi najpopularniejszy materiał, służący do ocieplenia elewacji. Produkowany w Polsce styropian dostępny jest obecnie w dwóch odmianach: białej oraz grafitowej – w naszym artykule omówimy ich właściwości i wskażemy najważniejsze różnice.

EPS, czyli polistyren ekspandowany, popularnie nazywany styropianem, to produkt powstały ze spienionych, napowietrzonych granulek polistyrenowych, który po raz pierwszy wyprodukowała niemiecka firma Badische Anilin und Soda-Fabrik (w skrócie: BASF) w latach 50-tych dwudziestego wieku. Pierwotnie styropian dostępny był wyłącznie w formie białych płyt, obecnie zaś popularność zyskuje styropian z domieszką grafitu. Czym różnią się oba produkty?

Styropian biały

Szczegółowe wytyczne, dotyczące parametrów białych płyt styropianowych, przeznaczonych do termoizolacji budynków, określa norma PN EN 13163:2013-05, zgodnie z którą współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) dla białego styropianu kształtuje się w granicach 0,038 – 0,045 W/(mK). Wartości te nie są uzależnione od grubości płyty, lecz od sposobu jej wykonania, zagęszczenia granulatu lub domieszek w postaci drobin grafitu.

Im bardziej zbita struktura styropianu, tym jest on twardszy i osiąga niższy współczynnik przewodzenia ciepła – mówi Krzysztof Sacewicz z hurtowni materiałów budowlanych Orion, dostawcy styropianu, wełny, okien, drzwi oraz armatury sanitarnej, i podkreśla – alternatywą dla tanich płyt białych są oczywiście droższe płyty szare, zawierające grafit.

Styropian grafitowy

Grafit, czyli pochodna węgla, ma stalowo-szarą barwę, która sprawia, że płyta styropianowa przybiera charakterystyczny, ciemny odcień. Dzięki zawartości tego minerału, odpornego na działanie wysokich temperatur, styropian wykazuje niższe wartości przewodności cieplnej, pomiędzy 0,030 a 0,035 W/(mK). Szare płyty są zwykle cieńsze niż białe, co daje monterom izolacji większe możliwości w zakresie obróbki otworów okiennych oraz drzwiowych i doświetlenia wnętrz.

Domieszka grafitu sprawia, że szary styropian jest śliski, dlatego podczas wykonania termoizolacji, z zastosowaniem tego typu materiału, należy pamiętać o doborze odpowiednich klejów i przygotowaniu ścian tak, by płyty się nie osuwały. W przeciwieństwie do białego styropianu, grafitowy nagrzewa się znacznie szybciej, co może też negatywnie wpłynąć na jego właściwości już na etapie montażu, gdy dojdzie do nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.  Aby nie dopuścić do deformacji, można zakupić płyty grafitowe z dodatkową, białą warstwą ochronną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz