Artykuł sponsorowany

Rozdzielnice elektryczne

Rozdzielnice elektryczne

Rozdzielnia to stacja rozdzielcza będąca składową sieci elektroenergetycznej, w której odbywa się rozdział energii elektrycznej. Z kolei w różnego rodzaju budynkach mamy do czynienia z rozdzielnicami elektrycznymi jako stałym elementem sieci elektrycznej zarówno w budynkach mieszkalnych, biurowych, jak również przemysłowych. Stosuje się podział na zestawy rozdzielnic i sterownic niskiego napięcia do 1kV oraz rozdzielnice średniego napięcia od 1kV do 60kV - są to urządzenia elektryczne. Urządzenia te podlegają stosownym dyrektywom Europejskim (często nazywanym „Dyrektywami CE”), które są absolutnie niezbędne do legalnego obrotu w ramach Unii Europejskiej.

Zestawy rozdzielnic składają się z odpowiednich aparatów. Rozróżnia się urządzenia załączające i zabezpieczające obwody zasilane z rozdzielnic oraz sterujące. Jako urządzenia zabezpieczające można podzielić na przeciwzwarciowe, przeciwporażeniowe i przeciwprzepięciowe. Pozostałe elementy to urządzenia sterujące, np. styczniki, przekaźniki, sterowniki czy też falowniki lub softstarty. Rozdzielnice w zależności od zastosowania wyróżniają się różnymi parametrami takimi jak napięcie znamionowe, prąd znamionowy czy też odporność na warunki zewnętrzne.

Z rozdzielnicami elektrycznymi możemy się spotkać w budownictwie mieszkalno-usługowym jak i w obiektach przemysłowych. W zależności od przeznaczenia parametry i wyposażenie będą się znacząco różnić. Te mniejsze nazywane często tablicami elektrycznymi dla zastosowań mieszkalnych, biurach czy też w niedużych budynkach handlowo-usługowych posiadają pewne ograniczenia. Tego typu rozdzielnice mogą być zasilane napięciem 230V lub 400V prądu przemiennego, rzadziej napięciem prądu stałego, posiadają one również ograniczenia prądu znamionowego nie większego niż 100A dlatego najczęściej zasilają one instalacje gniazd elektrycznych oraz oświetlenia w naszych domach i mieszkaniach. Rozdzielnice dla zastosowań przemysłowych charakteryzują się już wyższymi parametrami, np. prądy znamionowy sięgające 6300A dla rozdzielnic niskiego napięcia lub średniego napięcia do 4000A. Takie rozdzielnice stosowane są do zasilania większych obiektów, gdzie moce urządzeń do nich przyłączonych są większe. W składzie takich rozdzielnic oprócz urządzeń zabezpieczających spotyka się często zestawy sterujące. Zestawy rozdzielnic i sterownic produkowane są przez liczne wyspecjalizowane firmy z zastosowaniem najwyższej jakości produktów które spełniają obowiązujące normy i przepisy. Pomimo zróżnicowanej budowy oraz zastosowania oraz coraz częstszego zastosowania odnawialnych źródeł energii są to urządzenia niezbędne dla zasilania od najmniejszych domów po największe obiekty przemysłowe na całym świecie.

Przykładem firmy mającej w ofercie wysokiej jakości elementy służące do budowy rozdzielnic elektrycznych jest e-sklep Elektryk, jedna z większych hurtowni sprzętu elektrycznego w kraju, istniejąca na rynku od 1985 roku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz