Artykuł sponsorowany

Jakie badania można wykonać w laboratorium medycznym?

Jakie badania można wykonać w laboratorium medycznym?

Szlachetne zdrowie - jak pisał Jan Kochanowski. Dbamy o nie przez całe życie, a ono i tak lubi płatać nam psikusy. Oprócz regularnego dbania o siebie i odpowiedniej diety warto jednak zadbać także o systematyczny „przegląd” poszczególnych układów, pozwalających na funkcjonowanie ludzkiego ciała. To właśnie profilaktyka powinna stanowić podstawę naszego dbania o zdrowie. W jaki sposób może się ona przejawiać? Przede wszystkim regularnymi wizytami u lekarza – warto jednak pamiętać także o wykonywaniu badań laboratoryjnych. Sprawdźmy, jakie badania można znaleźć w ofercie laboratoriów medycznych.

W jakim celu warto udać się do laboratorium?

Badania laboratoryjne u wielu osób wykonywane są jedynie wtedy, gdy wymaga ich medycyna pracy. By uzyskać zdolność do wykonywania zawodu, pozwalamy sobie pobrać i zbadać krew i mocz, a także odwiedzamy okulistę. Niestety, badania takie przeprowadzane są co kilka lat, a to stosunkowo rzadko. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odwiedzić laboratorium medyczne z własnej woli, a następnie wykonać szereg podstawowych badań, pozwalających zdiagnozować stan naszego organizmu. Jakie badania wchodzą w rachubę?

Do najbardziej podstawowych zaliczyć należy badania hematologiczne. Zaliczamy do nich przykładowo morfologię, OB, leukogram oraz retykulocyty. Ponadto w laboratorium możemy wykonać wspomniane już badanie moczu, a także badanie kału - w tym na obecność pasożytów lub krwi utajonej.

Osobną kategorię stanowią badania biochemiczne, których jest wiele. Do najczęściej badanych zaliczają się amylaza w surowicy krwi (lub w moczu), bilirubina całkowita, cholesterol (także cholesterol HDL), glukoza, kreatynina czy kwas moczowy. Poddać kontroli w laboratorium możemy także wapń, żelazo, trójglicerydy, magnez czy mocznik, bądź wykonać tzw. próbę tymolową. Do grona badań laboratoryjnych zaliczamy także badania toksykologiczne czy koagulologiczne oraz testy immunologiczne, wykrywające antystreptolizynę 0, białko C - reaktywne czy czynnik reumatoidalny.

Gdzie znaleźć odpowiednie laboratorium medyczne?

Poszukując w swojej okolicy laboratoriów medycznych, dość szybko zauważymy, że istnieją laboratoria prywatne, wykonujące badania w pełni odpłatnie, oraz laboratoria, które mają podpisane odpowiednie umowy, np. z naszym lekarzem pierwszego kontaktu. Bardzo często laboratorium można znaleźć niedaleko przychodni, która zajmuje się medycyną pracy, lub bezpośrednio w jej budynku. Przykładowo w Jeleniej Górze funkcjonuje Jeleniogórski Ośrodek Medycyny Pracy, który wykonuje także badania laboratoryjne.

Ten Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej istnieje od 1976 roku i jest w stanie wykonać pełen zakres badań profilaktycznych wraz ze wszystkimi koniecznymi konsultacjami i badaniami dodatkowymi. Poza badaniami laboratoryjnymi oferuje rzecz jasna pełen zakres badań z zakresu medycyny pracy. Znajdują się w nim ponadto poradnie okulistyki, laryngologii i neurologii. Zwieńczenie oferty JOMP stanowią szczepienia ochronne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz