Artykuł sponsorowany

Jaki mikrofon do komputera wybrać?

Jaki mikrofon do komputera wybrać?

Jaki mikrofon do komputera wybrać? Wszystko zależy od tego, do czego właściwie potrzebujesz mikrofonu. Nieco inne rozwiązanie sprawdzi się dla gamerów, a inne dla osób, które chcą – na przykład – tworzyć muzykę i potrzebują mikrofonów do nagrywania wokalu w domowych warunkach. Szczegóły na temat popularnych mikrofonów do komputera znajdziesz w niniejszym artykule – zapraszamy!

  1. Jaki mikrofon wybrać?

  2. Mikrofony pojemnościowe czy mikrofony dynamiczne?

  3. Do czego wykorzystuje się mikrofony komputerowe?

  4. Na co zwrócić uwagę kupując mikrofon do komputera?

Jaki mikrofon wybrać? Które rozwiązania sprawdzą się do grania, prowadzenia wideorozmów czy nagrywania wokali lub instrumentów? Czym różnią się mikrofony pojemnościowe od dynamicznych? Do czego właściwie można wykorzystać mikrofony komputerowe? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Zanim zdecydujesz się na konkretny mikrofon, sprawdź również parametry, na które należy zwrócić uwagę, wybierają optymalne urządzenie dla siebie.

Jaki mikrofon wybrać?

Jaki mikrofon do komputera wybrać? Tak jak wspominaliśmy, wszystko zależy od tego, do czego zamierzamy go ostatecznie wykorzystywać. Jeśli planujesz nagrywać podcasty lub tworzyć muzykę, najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie mikrofon studyjny, który świetnie sprawdzi się również jako opcja do streamingów. Nieco tańszym i mobilniejszym rozwiązaniem może okazać się mikrofon krawatowy, który do nagrywania wokali niekoniecznie się nada, ale przy nagrywaniu filmów na YouTube czy przeprowadzaniu z kimś wywiadu jak najbardziej.

Aktualnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów mikrofonów, przez co wybór tego odpowiedniego często sprawia problemy. Warto zapoznać się z każdą opcją, aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujemy się na najlepsze dla siebie rozwiązanie. Na pewno do komputera warto decydować się na mikrofon na statywie, dzięki czemu będziesz miał wolne ręce i tym samym większą swobodę.

Jakie mikrofony zatem warto wybrać? Zanim rozpoczniesz swoje poszukiwania, sprawdź, które parametry należy wziąć pod uwagę, kupując mikrofon do komputera. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dalszej części niniejszego artykułu.

Mikrofony pojemnościowe czy mikrofony dynamiczne?

Biorąc pod uwagę technologię przetwarzania fal dźwiękowych, możemy wyróżnić mikrofon pojemnościowy oraz dynamiczny. Rozwiązania pojemnościowe zbierają dźwięk za pomocą tak zwanej membrany, wykonanej z takiego materiału, który przewodzi prąd. Membranę umieszcza się równolegle do elektrody stałej, czyli płytki metalowej. Razem tworzą okładkę kondensatora. Na skutek drgań tej membrany jednocześnie zmienia się pojemność wspomnianego kondensatora. Temu procesowi towarzyszą impulsy elektryczne, które są przekazywane do rejestratora. Z reguły mikrofon pojemnościowy musi być podłączony do odpowiedniego źródła elektrycznej energii. Na przykład do zasilania typu Phantom, który pozwala na bezproblemowe przesyłanie energii z miksera lub przedwzmacniacza za pośrednictwem mikrofonowego kabla. Mikrofony pojemnościowe są lekkie i charakteryzują się równomiernym przenoszeniem stosunkowo szerokich pasm częstotliwości. Do zalet zalicza się dużą czułość oraz głośność. Najczęściej mikrofony pojemnościowe wykorzystuje się przy profesjonalnych działaniach.

Drugi rodzaj – a mianowicie mikrofon dynamiczny  - to proste rozwiązanie i jednocześnie wytrzymałe. Składa się z cienkiej membrany, do której mocuje się cewkę. Części te umieszcza się przy polu magnetycznym, które jest generowane przez odpowiedni magnes. Fale akustyczne sprawiają, że membrana drga, a skutkiem tego są napięcia na cewce. Taki impuls odbiera rejestrator.

W porównaniu z mikrofonami pojemnościowymi dynamiczne mają mniejszą czułość oraz głośność. Pojemnościowe są nie tylko szczegółowe, ale i wierniej odzwierciedlają nagrywany dźwięk. Potrafią także reagować na zmianę tonów czy modulację głosów. Ze względu na swoją wysoką czułość mikrofony pojemnościowe lepiej sprawdzają się w dobrze wytłumionych pomieszczeniach, ponieważ z łatwością rejestrują odgłosy otoczenia.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego mikrofonu, pamiętaj, że niektóre rozwiązania wymagają dodatkowych akcesoriów – na przykład przejściówek XLR na jack 3,5 mm oraz przedwzmacniaczy. Czasami wymagana jest także instalacja specjalnych sterowników. 

Do czego wykorzystuje się mikrofony komputerowe?

Do czego właściwie wykorzystuje się mikrofony komputerowe? Na przykład do przeprowadzania rozmów oraz wideokonferencji. Ponadto nierzadko do grania przez Internet. Dzięki mikrofonowi gracz jest w stałym kontakcie z członkami należącymi do jego drużyny. Jaki mikrofon do grania przez Internet wybrać? Jeśli planujesz nagrywać swoją grę lub prowadzić streaming, najlepszym rozwiązaniem będą mikrofony gamingowe, które są podobne do produktów studyjnych. W przypadku zwykłej rozrywki bez chęci dzielenia się nią z innymi użytkownikami wystarczą standardowe słuchawki z wbudowanym mikrofonem.

Niektórzy używają mikrofonów do tworzenia notatek głosowych oraz nagrywania wokali i instrumentów. Osoby tworzące w Internecie materiały filmowe lub prowadzące tak zwane streamingi również korzystają z lepszej jakości mikrofonów, aby zagwarantować swoim odbiorcom jak najlepszy dźwięk audio.

Mikrofony komputerowe można wykorzystać również do grania i to niekoniecznie do wspomnianych gier sieciowych. Mamy tu na myśli na przykład karaoke. Na rynku znajdziesz specjalne mikrofony karaoke, które są stosunkowo tanim rozwiązaniem, a pozwolą rozkręcić niejedną domową imprezę!

Na co zwrócić uwagę kupując mikrofony do komputera?

Kupując mikrofon do komputera, należy zwrócić uwagę na szereg różnorodnych parametrów. Na przykład na typ złącza. Na rynku znajdziesz między innymi mikrofon na USB, który z reguły na swój własny układ dźwiękowy i może być wykorzystywany również z innymi urządzeniami multimedialnymi – nie tylko z komputerem czy laptopem. Ponadto dostępne są popularne mikrofony z minijack (3,5 mm). Podpina się je do karty dźwiękowej. Jeśli zależy Ci na bardziej profesjonalnym rozwiązaniu, wybierz te, które mają typ złącza zwany XLR-3. Pamiętaj, że podłączenie takiego mikrofonu może być problematyczne, ponieważ wymaga karty dźwiękowej z portem XLR-3 lub konwertera – na przykład kabla XLR przechodzącego w jack 3,5 mm.

Kolejnym parametrem jest kierunkowość mikrofonu. Tu wyróżnia się rozwiązania jednokierunkowe, dwukierunkowe i wielokierunkowe. Mikrofon jednokierunkowy umożliwia nagrywanie dźwięku, ale tylko takiego, który dochodzi z jednej strony, a inne będą w tym przypadku skutecznie tłumione. Dwukierunkowe nagrywają dźwięk frontalnie oraz od tyłu. Wielokierunkowe mikrofony natomiast to rozwiązania, które rejestrują dźwięk niemalże z całego otoczenia.

Równie ważna jest jakość dźwięku oraz rodzaj mocowania mikrofonu. Na jakość dźwięku wpływ ma między innymi czułość, pasmo przenoszenia czy charakterystyka związana z częstotliwością. Właściwości te są ważne, jeśli potrzebujemy mikrofonu do innych działań, a nie tylko do przeprowadzania rozmów przez Internet. W przypadku rodzaju mocowania natomiast wyróżnia się takie mikrofony, które umieszcza się na regulowanym lub sztywnym statywie. Na rynku dostępne są statywy w formie krążka lub pałąka. Są także produkty na klips, które należy wpiąć w koszulkę. Wybór rodzaju mocowania jest oczywiście kwestią indywidualną.

Z dodatkowych funkcji warto zwrócić uwagę na te mikrofony, które mają redukcję szumu lub zostały wyposażone w moduł sterujący. W pierwszym przypadku otrzymujesz produkt z funkcją redukcji szumów, dzięki której rejestrowany dźwięk będzie nie tylko czystszy, ale i wyraźniejszy. Moduł sterujący natomiast pozwala na bezproblemowe włączanie oraz wyłączanie mikrofonu i na zmianę głośności dźwięku, który jest przesyłany do komputera. Dodatkowe funkcje to również kwestia indywidualna. Jeśli ich nie potrzebujesz, nie przepłacaj.

W razie wątpliwości, czy lepiej kupić mikrofony dwukierunkowe, mikrofon dynamiczny, czy jednokierunkowe mikrofony pojemnościowe, zawsze warto poradzi się sprzedawcy. Niektóre z nich lepiej zbierają dźwięki towarzyszące nagrywaniu, a inne dźwięki dochodzące z zewnątrz. Czasami więc lepiej postawić na pojemnościowy mikrofon, a w innych sytuacjach lepiej sprawdzi się mikrofon dwukierunkowy. Można też rozważyć pop filtr. Jeżeli przy nagrywaniu przeszkadzają głośne dźwięki, najlepiej postawić na mikrofony jednokierunkowe. Taki dobry mikrofon zbierze dźwięk rejestrowany z konkretnego miejsca i sprawdzi się przy profesjonalnej rejestracji dźwięku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz