Jak zrobić inhalacje? Co do inhalacji na katar, kaszel i zatoki?

Jak zrobić inhalacje? Co do inhalacji na katar, kaszel i zatoki?

Trapi cię ból zatok? Nocą katar i kaszel nie pozwalają spokojnie spać? Są na to proste sposoby – zanim sięgniesz po leki w formie tabletek, wykorzystaj moc inhalacji. Naprawdę może ona przynieść szybką ulgę. W artykule wyjaśniamy, jak zrobić inhalację krok po kroku z użyciem olejków lub soli fizjologicznej. Co pomoże na katar, a co na kaszel lub zatoki? Koniecznie sprawdź i odetchnij głęboko!

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak robić inhalacje?

Metod na inhalacje jest co najmniej kilka. Oto najbardziej popularne sposoby z wykorzystaniem olejków eterycznych:

  • sposób na chusteczkę – szukasz prostych rozwiązań? Do wykonania inhalacji potrzebujesz zwykłej chusteczki higienicznej lub kawałka materiału. Skrop chustkę olejkiem, przyłóż do nosa i wdychaj.
  • 2w1, czyli masaż – możesz połączyć inhalację z delikatnym masażem. Wmasuj olejek w klatkę piersiową. Unosząca się woń pozwoli pozbyć się zalegającej wydzieliny z nosa czy zatok. Taki sposób szczególnie sprawdzi się na noc i ułatwi zasypianie.
  • klasyczna „parówka” – możesz wykonać tradycyjną parówkę z użyciem olejku bądź suszu z ziół. Przygotuj miskę. Zalej zioła wrzącą wodą i pochyl głowę nad naczyniem. W przypadku olejku – dodaj kilka kropel do wrzątku. Możesz przykryć głowę ręcznikiem, by wzmocnić działanie inhalacji.

Można wykonać także profesjonalną inhalację z użyciem inhalatora lub nebulizatora – inhalator to sprzęt, który płyn przekształca w aerozol. Pozwala to w pełni wykorzystać moc podawanego leku, co szczególnie sprawdza się u dzieci.

Z czego wykonać inhalacje na katar?

Jeśli zmagasz się z uciążliwym katarem, z pewnością masz problemy z zasypianiem. Właśnie wtedy warto sięgnąć po olejki lub susz z ziół i wykonywać proste inhalacje. Mały wysiłek, a duży efekt.

Jakie zioła możesz wykorzystać do parówki? Polecane są:

inhalacja olejkami

Co do inhalacji na kaszel?

Kaszel potrafi naprawdę dać w kość. Możesz jednak złagodzić objawy i w zależności od rodzaju kaszlu sięgnąć po odpowiednie zioła.

W przypadku kaszlu suchego musisz zadbać o nawilżenie śluzówki. Wówczas pomogą inhalację z dodatkiem rumianku lub rozmarynu.

Jeśli dokucza ci kaszel mokry i masz kłopoty z odkrztuszaniem, sięgnij po zioła, które pomogą pozbyć się zalegającej wydzieliny. Takie działanie wykazują eukaliptus i sosna. Poza tym pomoże koper włoski i podbiał.

olejek eukaliptusowy na kaszel

Z czego zrobić inhalacje na zatoki?

Ból zatok to zmora jesienno-zimowej aury. Sięgnij wówczas po olejek lawendowy, kamforowy bądź sosnowy. Poza tym pomoże olejek tymiankowy, jednak tu trzeba zachować ostrożność – nie mogą stosować go kobiety w ciąży i osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Jak zrobić inhalacje z soli fizjologicznej?

Jeszcze innym sposobem na pozbycie się dolegliwości, jest wykonanie inhalacji z soli fizjologicznej. Sól fizjologiczną podaje się w formie kroplówki w celu nawodnienia lub przemywa nią oczy, ale można stosować ją drogą wziewną za pomocą nebulizacji lub inhalacji.

Ta metoda inhalacji sprawdzi się przy powracających zapaleniach oskrzeli, płuc, krtani, gardła oraz nosa. Przynosi dwie korzyści – nawilża oraz oczyszcza drogi oddechowe.

Jak zrobić ją krok po kroku? 

  1. Otwórz ampułkę z solą i od razu ją wykorzystaj (trzeba pamiętać, że ampułki są jednorazowe i po otwarciu tracą jałowość, czyli nie są później zdatne do wykorzystania). 
  2. Wlej zawartość do nebulizatora i postępuj wedle instrukcji urządzenia. 
  3. Pora przejść do inhalacji. Wykonaj inhalację kilka minut, przynajmniej 4-5, ale nie dłużej niż 10.

Ile razy dziennie robić inhalację? Zarówno inhalację z soli, jak i z dodatkiem olejków, można wykonywać 2-3 razy dziennie.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży