Artykuł sponsorowany

Regularne wizyty u urologa – nie daj się rakowi prostaty! Centrum Medyczne im. Janusza Mierzwy

Regularne wizyty u urologa – nie daj się rakowi prostaty! Centrum Medyczne im. Janusza Mierzwy

Choroby związane z układem moczowo-płciowym są zwykle poważne. Jeśli jakieś u siebie podejrzewamy, należy uważnie monitorować wszelkie zmiany i towarzyszące im objawy. Konieczna jest również konsultacja z lekarzem. Urolog to specjalista z zakresu chorób układu moczowo-płciowego. Jego wiedza i doświadczenie z pewnością mogą pomóc w walce z dolegliwościami. Poznaj szczegóły.

Badania urologiczne – lepiej zapobiegać niż leczyć

Badanie urologiczne to jeden z rodzajów badań medycznych, które służą do wykrywania i leczenia chorób układu moczowo-płciowego. Zaleca się ich regularne wykonywanie, ponieważ może to pomóc w wykryciu problemów układu we wczesnym stadium, dzięki czemu szybciej wdroży się leczenie. Gabinet urologiczny znajduje się w Centrum Medycznym im. Janusza Mierzwy w Tychach.

Najpoważniejszą chorobą układu moczowo-płciowego jest rak prostaty – jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W celu wykrycia guza prostaty należy przeprowadzać regularne badania specjalistyczne, ponieważ nowotwór ten rozwija się powoli i często bezobjawowo. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na skuteczną kurację. Jeśli rak prostaty zostanie wykryty w zaawansowanym stadium, leczenie może trwać dłużej i być mniej skuteczne.

Wykrywanie i leczenie raka prostaty

Jak każda choroba, nowotwór gruczołu krokowego ma swoje charakterystyczne objawy. Najczęstszymi objawami raka prostaty są:

  • powiększenie gruczołu krokowego,

  • zauważalnie słabszy strumień moczu,

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,

  • bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej i miednicy,

  • zaburzenia erekcji,

  • pojawienie się krwi w moczu lub nasieniu.

Każdy mężczyzna, który zauważy którykolwiek z tych objawów, powinien natychmiast zgłosić się do poradni urologicznej. Urolog wykonuje badanie per rectum oraz USG prostaty. W razie potrzeby wykona również biopsję prostaty. Podczas biopsji gruczołu krokowego pobiera się mały fragment organu w celu zbadania go pod mikroskopem. Zabieg ten wykonuje się, gdy poziom antygenu PSA przekracza normę, a badania per rectum wykazało nieprawidłowości.

Wybór sposobu leczenia raka prostaty często stwarza dylemat. Radykalne leczenie może być przeprowadzone tylko w początkowej fazie choroby i polega na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego. Istnieją również inne sposoby leczenia. Przy zaawansowanym stopniu raka prostaty nie można usunąć organu. Stosuje się wtedy niechirurgiczne leczenie, które polega na stosowaniu hormonów. Cała terapia ma na celu zmniejszenie wpływu androgenów (męskich hormonów) na prostatę. Pamiętajmy jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularne badania urologiczne są zalecane dla mężczyzn po 50 roku życia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz